Intersitat.Com - Vendi ku takohen interistat shqiptare
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PortaliForumLatest imagesNdeshje LiveInteristatBetRegjistrohuidentifikimiKërko

 

 Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Fc.Inter Albanian
Admin
Admin
Fc.Inter Albanian



Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 Empty
MesazhTitulli: Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010   Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 EmptyThu 20 May - 8:21

Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 Boterori11


Emri afrikaner shkakton edhe sot e kësaj dite një farë frike: mbetje e ideologjisë raciste që të bardhët afrikano-jugorë e përdorën përgjatë shekujve dhe që u institucionalizua në vitet 900 me ngjitjen e partisë nacionaliste (National party). Pasardhës të kolonëve kalvinistë që banonin në zonën e Kepit të Shpresës së Mirë gjatë administratës së Kompanisë holandeze të Indive Lindore (1652-1795), ata nisën të quhen afrikaner, vetëm duke filluar që nga shekulli XVIII. Më parë pjesëtarët e këtyre komuniteteve, që të përbashkët kishin faktin që flisnin të njëjtën gjuhë, afrikaans, një gjuhë e ngjashme me atë holandeze njiheshin si boerë (”fshatarë”), trek-boers, holandezë të Kepit, apo “voortrekkers”.

Besimi i tyre fetar, në bazë të faktit që konsideroheshin të zgjedhur prej perëndisë, vinte theksin jo vetëm në sensin e superioritetit, por edhe tek papajtueshmëria, gjë që iu demonstrua anglezëve që mbërritën diku nga fundi i viteve 700, pas rënies në Europë të fuqisë holandeze. Në ndeshjen mes këtyre dy kulturave, afrikaner-ët e pësuan më keq dhe u detyruan që të hiqnin dorë nga pjesë të territoreve të tyre, pasi ishin larguar nga tokat e pushtuara dhe kishin luftuar në dy luftërat anglo-boere (1880-1881 dhe 1899-1905), që përfunduan me pranimin e sovranitetit anglez mbi Afrikën e Jugut.

Zulutë (fjalë që buron nga amazulu - “njerëz të qiellit”) janë në fakt ndër etnitë indigjene më luftarake (përveçse më të shumtë si numër bashkë me Xhosat me origjinë bantu). Pushuan së qeni një komb pas luftës anglo-zulu (1879) duke u bërë kundërshtarë të racizmit. Në vitin 1970, një ligj vendosi që ata do të kufizoheshin në privincën e KëaZulu-Natal dhe nuk do të konsideroheshin nënshtetas afrikano-jugorë. Vetëm në vitet e fundit, Zulutë kanë marrë një farë shpagimi: presidenti aktual i vendit, Jacob Zuma është në fakt i kësaj etnie. Një veçanti që del më shumë në pah prej poligamisë së shprehur hapur nga ana e presidentit si dhe nga shfaqja e rrënjëve të tij në ceremoni publike.



Futboll dhe regbi, ish-ë të ndarë në fushë

Për të bardhët regbia, sport britanik. Për zezakët, futbolli popullor. Edhe sporti në Afrikën e Jugut ka respektuar barrierat racore dhe sociale. Ose të paktën, kështu ka qenë përgjatë të gjithë viteve të aparteidit, aq sa fundi i segregacionit u vulos në mënyrë simbolike në 24 qershor të vitit 1995 nga Nelson Mandela, i pari president afrikano-jugor me ngjyrë, i cili i dorëzoi kupën e botës të regbisë me 15 kapitenit (të bardhë) të kombëtares së vendit të tij, Jacobus François Pienaar. Një episod, i cili ka frymëzuar filmin e kohëve të fundit të Clint Eastwood, Invictus. Federata e parë e regbisë në Afrikën e Jugut e lindur në vitin 1889 ishte rigorozisht e bardhë. Vetëm në vitin 1992, u shkri në unionin afrikan të futbollit dhe regbisë, një organizëm ndëracor. Presidenti i sapozgjedhur Mandela përdori pikërisht kombëtaren e regbisë me 15 (Springbokët shumë popullorë) si instrument pajtimi. Të bardhët ishin në fakt të shqetësuar se gjendeshin krejt papritur në minorancë për fundin e aparteidit dhe gjetën tek presidenti me ngjyrë mbështetjen e nevojsshme për të fituar kampionatin botëror të vitit 1995, që u zhvillua pikërisht në Afrikën e Jugut. Ndërsa, futbolli ka qenë gjithmonë një privilegj i popullsisë me ngjyrë dhe u shndërrua në një simbol të ndarjes racore e sociale. Por, vetëm në vitin 1992, ata që quheshin bafana, bafana (”djemtë tanë” kështu quhen lojtarët jugafrikanë të futbollit në gjuhën e zuluve) u kthyen të luajnë në nivel botëror. Ndryshimi erdhi në vitin 1991, kur edhe në Afrikën e Jugut u krijua një kombëtare e përzierë, e përbërë nga të bardhë dhe me ngjyrë. Edhe në këtë rast, sporti mori një vlerë simbolike, pajtimi, që kurorëzimin e arrin këtë vit me Kupën e Botës.



Parajsa e quagga-ve

Një zebër pa vija… as pikëla. Thjeshtë dyngjyrëshe. Apo më mirë: ta shohësh përballë të duket një zebër normale. Por nga pas duket si një kalë brun. Apo më mirë dukej. Quagga (Equus quagga quagga) ishte në fakt një zebër e një specieje tipike e Afrikës së Jugut, e cila u zhduk në vitet 800. Ekzemplari i fundit ngordhi në 12 gusht të vitit 1883, në Kopshtin Zoologjik të Amsterdamit. Pikërisht në fundin e viteve 800, në Afrikën e Jugut filluan politikat e para për mbrojtjen natyraliste: pasi kishin vënë rregulla për gjuetinë (e rezervuar për boerët) në vitin 1888 u shpallën zona të mbrojtura pyjet shtetërorë të provincës së Kepit. Dhjetë vjet më vonë, u krijua rezerva e Sabit dhe në 1903 ajo e Shingëedzi, bërthamë origjine e Parkut Kombëtar Kruger, më i madhi i Afrikës së Jugut me dy milionë hektarë savanë dhe pyje të populluar nga qindra specie të rralla sisorësh, peshqish, zvarranikësh dhe shpendësh. Në vitin 1998, Vatikani deklaroi se Adami dhe Eva kishin hedhur hapat e tyre të parë pikërisht në këto anë. Në një samit ndërkombëtar të organizuar nga Akademia papnore për jetën, atë Angelo Serra i Universitetit Katolik të Milanos argumentoi: “Kemi mbërritur në këtë konkluzion, pasi kemi studiuar informacionet gjenetike që përmbahen në kromozome. Studime të kryer në ADN e shumë popullsive të ndryshme demonstrojnë se mund të shkohet përtej mutacioneve drejt një paraardhësi të Homo Sapiens-ëve që ndodhej mes Afrikës së Jugut dhe Tanzanisë. Prej aty, pasardhësit e Adamit dhe Evës kanë emigruar në kontinente të tjerë”. Një “lajm”, i cili bazohet në atë që shkenca tashmë e dinte, pra që paraardhësit tanë i kanë hedhur hapat e tyre të parë pikërisht në Afrikë.



Lesoto e Swaziland: dy mikrokombe në zemër të gjigandit

E quajnë Zvicra e Afrikës Jugore. Por jo për shkak të të ardhurave të banorëve të saj, se sa për shkak të gjeografisë: Mbretëria e Lesotos ka në fakt një sipërfaqe prej 30 mijë kilometra katrorë, pak më e vogël se sa sipërfaqja e konfederatës helvetike dhe gjendet në mes të maleve kryesorë të Afrikës së Jugut. Ajo është një enklavë në brendësi të territorit afrikano-jugor, pak a shumë ashtu sikurse Zvicra është në Europë. Në Verilindje ndodhet shteti edhe më i vogël i Swaziland, i madh sa gjysma e Lesotos. Të dy këta kombe morën formë në fillim të viteve 800 nën shtytjen e mfecane (një imigracion i madh, i cili u shkaktua prej tregtisë së skllevërve dhe prej konflikteve ndëretnikë) si dhe për shkak të inkursioneve boere në brendësi të kontinentit që pasuan udhëtimin e madh. Pavarësia nga perandoria britanike erdhi në vitin 1966 për Lesoton dhe dy vjet më pas për Swazilandin, dhe ajo u favorizua prej kompaktësisë etnike (në Lesoto popullsia është kryesisht e etnisë basoto, Swazilandi është i bazuar në shumicë prej fiseve Swazi, të cilët në vitet 800 kanë qenë aleatë të anglezëve kundër fiseve Zulu që ishin reshtuar në krah të Boerëve). Duke patur mbështetjen e britanikëve të dy vendet arritën që të sigurojnë një autonomi politike, pavarësisht fqinjit gjigand, me të cilin marrëdhëniet kanë qenë shpesh herë kontradiktore. Në fakt, Lesoto në vitin 1910 u aneksua nga dominion-i i Afrikës së Jugut, por megjithatë pa u bërë asnjëherë pjesë integrale. Dhe Swaziland, pasi ishte aleat në vitet shtatëdhjetë me Afrikën e Jugut të aparteidit në funksion antibritanik, me fundin e regjimit segregacionist i ka paraqitur madje pretendime territoriale qeverisë së Pretorias.



Shpresë e Mirë? Jo dhe aq

Konsiderohej dikur si pika më e skajshme e Tokës. Këtu, sipas legjendës së shekullit XVII ka lundruar holandezi fluturues në bordin e një anije fantazmë, i shtyrë nga dëshira për të mbërritur në kufijtë e botës. Në fakt, konsiderohej skaji më jugor i Gadishullit të Kepit dhe pikë kryqëzimi mes Atlantikut dhe Oqeanit Indian (që në realitet i takon Kepit Agulhas). Europianët e parë që mbërritën këtu ishin portugezët, në fundin e viteve 400. Lundërtari Bartolomeo Diaz në vitin 1487 u gjend në mesin e një stuhie që e dërgoi në të urryerin Mossel Bay. Lundërtari i madh e quajti Kepi i Stuhisë për shkak të rrymave të dhunshme. Por kolegu i tij, Vasco de Gama, një dekadë me vonë zbuloi se pikërisht kjo ishte pika që duhej të kapërcehej për të shkuar në Indi. Vetëm atëherë nëpër harta nisi të shfaqet toponimi Kepi i Shpresës së Mirë. Ia vuri këtë emër Mbreti i Portugalisë, Giovanni II, duke menduar ndoshta për perspektivën tregtare që hapej falë këtij zbulimi. Ndonëse i kishin vënë emrin Kepit, portugezët nuk e përdorën zonën dhe shkuan në brigjet më të sigurtë të Mozambikut. Ishin holandezët, pothuajse dy shekuj më vonë, që krijuan të parin port për furnizime për anijet në Table Bay, vend origjine i Qytetit të Kepit.



Afrika e Jugut, që askush nuk e pret

Nelson Mandela, fitues i Çmimit Nobel për Paqen në vitin 1993 dhe President i vendit nga 1994 deri në 1999 ishte simboli i kësaj lufte. Por, në krah të tij ishin edhe peshkopi Desmond Tutu, aktivisti i ri në moshë Stephen Biko, i vrarë në vitin 1977 në burgun e Pretorias (dhe të cilit Peter Gabriel i ka dedikuar një këngë shumë të famshme) dhe këngëtarja Miriam Makeba, e cila ndërroi jetë për shkak të një ataku në castel Volturno në vitin 2008



Aparteid, krimi i bardhë

Në gjuhën afrikaans (gjuha e të bardhëve afrikano-jugorë) do të thotë “ndarje”. Suksesin ia sanksionoi fitorja e National party në zgjedhjet e vitit 1948 si dhe ratifikimi më vonë i ligjeve racorë, që deri në vitet nëntëdhjetë e bënë Afrikën e Jugut një prej vendeve më jotolerantë. Jo kundrejt një minorance, por kundrejt një shumice me ngjyrë. Në vitet gjashtëdhjetë, në bazë të këtyre ligjeve, afro 3 milionë e gjysmë persona u segreguan në homeland-et e jugut (apo bantustan, territore të caktuara për njerëzit me ngjyrë nga ana e qeverisë).

Lëvizjet e protestës u shtypën me gjakderdhje dhe në vitin 1976, ndërkohë që një kryengritje në Twonship-in e Sowetos në Johanesburg shkaktonte 200 deri në 600 viktima, Organizata e Kombeve të Bashkuara e denoncoi aparteidin si një krim kundër njerëzimit. Në po të njëjtin vit, shumë kombe afrikanë e bojkotuan Olimpiadën e Montrealit në Kanada dhe aktivistët nisën përpjekjet për të mobilizuar të gjithë botën. Nelson Mandela, fitues i Çmimit Nobel për Paqen në vitin 1993 dhe President i vendit nga 1994 deri në 1999 ishte simboli i kësaj lufte. Por në krah të tij ishin edhe peshkopi Desmond Tutu, aktivisti i ri në moshë Stephen Biko, i vrarë në vitin 1977 në burgun e Pretorias (dhe të cilit Peter Gabriel, i ka dedikuar një këngë shumë të famshme) dhe këngëtarja Miriam Makeba, e cila ndërroi jetë për shkak të një ataku në Castel Volturno në vitin 2008.



Zemra e parë e transplantuar

Mes risive të Afrikës së Jugut është edhe transplanti i parë i zemrës në një qenie njerëzore. Ai që e kreu në 3 dhjetor të vitit 1967 ishte Christiaan Barnard (1922-2001), një kirurg i njohur për kronikat edhe për shkak të jetës së tij si playboy, tre bashkëshortet (e fundit, një top model) si dhe divorcet e shumtë. Pasi u perfeksionua në kardiokirurgji në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në vitin 1958 ai u rikthye në Qytetin e Kepit. Këtu ngriti të parën qendër të ndërhyrjeve koronare në Spitalin e Groote-Schuur, duke filluar të eksperimentojë transplante zemre tek shimpanzetë, babuinët dhe kafshët e tjera. Dhe duke kultivuar me shumë kujdes ëndrrën e tij: të kryejë “mrekullinë” tek njeriu (në 1950 në SHBA ishte transplantuar e para veshkë e njeriut). Rasti iu paraqit pas një aksidenti automobilistik që shkaktoi vdekjen e një vajze 24-vjeçare, Denie Darvall. Barnard ishte duke u kujdesur për një të droguar, 54- vjeçarin Louis Washkansky i prekur nga diabeti dhe që ndodhej në gjendje kritike. Sipas shumëkujt, kuadri shumë i rëndë klinik e bënte rrezik të vërtetë hipotezën e një transplanti. Nga ana tjetër, tentimi i asaj ndërhyrjeje në kushte më pak të rëndë ishte jashtë çdo diskutimi, duke parë rrezikun (pothuajse një siguri) e vdekjes. Kështu, kur babai i vajzës dha miratimin për përdorimin e zemrës së saj, Barnard iu vu punës. Në përfundim të ndërhyrjes, pas nëntë orësh, në trupin e Washkanskyt rrihte një zemër e re.

Lajmi bëri xhiron e botës, por pacienti ndërroi jetë 18 ditë më vonë për shkak të një polmoniti të shkaktuar prej ilaçeve imunosopresorë. Në transplantin e dytë, dentistit Philip Bleiberg (i operuar në 2 janar të vitit 1968) i shkoi më mirë: mbijetoi për 19 muaj. Por që gjatë atij viti, zemrat e transplantuara me sukses në botë ishin më shumë se njëqind.



Nga udhëtimi i madh i boerëve, tek… trekking

Trek-u i Madh (Udhëtimi i Madh), migrimi epik i boerëve nuk ka aspak të bëjë me udhëtimet tanë alpine. E megjithatë, termi trekking e ka prejardhjen (përmes anglishtes) nga termi në gjuhën afrikaans. Eksodi ndodhi mes viteve 1830 dhe 1840 dhe ai përfshiu pothuajse 12 mijë boerë, të cilët u larguan nga rajonet juglindore të vendit dhe u zhvendosën në drejtim të verilindjes, në Transvaal. Ata që i vunë në lëvizje, pak a shumë si pionerët e Perëndimit në Amerikë ishin familje të tëra me skllevërit e tyre nga pas: karvanët përfshinin karro, bagëti, tenda. Po çfarë i shtyu pasardhësit e kolonëve holandezë që të viheshin në lëvizje? Kongresi i Vienës (1815), i cili mbyllte epokën napoleonike ia kishte dhënë koloninë e Kepit (rajoni pranë Kepit të Shpresës së Mirë) anglezëve. Këta të fundit kishin nxjerrë menjëherë një urdhëresë antiraciste (1828) që garantonte të drejta të barabarta për të gjithë personat me ngjyrë. Ligji u konsiderua një fyerje prej boerëve si dhe një rrezik për ekonominë e tyre të bazuar tek skllavëria. Kështu zgjodhën eksodin. Një “udhëtim” i gjatë që kontribuoi për formësimin e karakterit të tyre të ashpër dhe të fortë. Dhe si pasojë edhe imazhi i tyre si afrikaner kokëfortë. Migrimi ishte edhe një pushtim i territoreve të rinj: popullsitë indigjene, të zvogëluar shumë në numër për shkak të sëmundjeve të panjohura dhe armëve të zjarrit, iu nënshtruan boerëve. Rezistenca më e madhe u organizua nga luftëtarët zulu: në dhjetor të vitit 1838, në lumin Ncome 470 boerët e udhëhequr nga Andries Pretorius mposhtën 15 mijë zulutë, duke hapur kështu rrugën për lindjen e Republikës së Transvaal. Trek-u i Madh është ende i gjallë në imagjinatën e afrikano jugorëve. Pasardhësit më nostalgjikë të boerëve e festojnë fitoren e vitit 1838 me një përkujtim me kostume të migrimit, me himne afrikaner si dhe meshë në gjuhën afrikaans. Në bregun tjetër të lumit Ncome, Zulutë përkujtojnë të rënët e tyre me kërcime ritualë.



Këtu Gandhi eksperimentoi jo-dhunën

Përpara se të bëhej lider i pavarësisë së Indisë, Mahatma Gandhi i kreu “provat gjenerale” në Afrikën e Jugut. Mbërriti në Durban në vitin 1893 nën mbulimin e një avokati dhe me veshje të stilit viktorian, i dërguar nga kompania indiane Dada Abdullah & Co. U largua në vitin 1914, pasi kishte provuar mib vetveten segregacionin, i cili përveç zezakëve godiste edhe 150 mijë bashkëkombasit e tij që ndodheshin në këtë vend. Ishin të shumtë episodet e racizmit që iu desh të durojë: dëbimi nga Gjykata e Durbanit kur refuzoi që të heqë rrobën, për shembull, apo dëbimin nga një tren, pasi kishte refuzuar të kalonte nga vagoni i klasit të parë tek ai i klasit të tretë i rezervuar për zezakët, njerëzit me ngjyrë dhe indianët. Në vitin 1894, ai themeloi Kongresin indian Natal, pararendës i kongresit kombëtar Afrikan të Nelson Mandelës. Ndryshe nga këta, të paktën gjatë viteve të parë, Gandhi mbrojti kryesisht të drejtat e migrantëve indianë. Në disa prej shkrimeve të tij ai përdori në fakt termin kaffirs, duke iu referuar zezakëve, të cilët në fakt i quante jocivilë dhe injorantë: “Ambicia e vetme e kaffirs-ëve ishte që të mblidhnin një sasi të caktuar bagëtish, me të cilët të mund të blinin një bashkëshorte dhe më pas të kalonin jetën e tyre lakuriq, në plogështi”, shkruante në gazetën “The Indian” opinion, e krijuar prej tij në vitin 1904. Në vitin 1906 i dha jetë Shoqatës për Rezistencën Pasive me qëllimin për t’iu kundërvënë vendimit britanik që iu impononte komunitetit indian detyrimin për të kaluar. Në vitin 1913, intensifikoi protestat, duke përfunduar në burg, por duke marrë edhe mbështetje për disa prej veprimeve të tij.



Një vend me Çmime Nobel

Politikanë, shkencëtarë, poetë: Nobel-at e shumtë që i kanë dhënë shkëlqim Afrikës së Jugut

- Max Theiler (1951), për mjekësinë

- I pari Nobel afrikano-jugor u dha për vaksinën kundër verdhëzës.

- Albert Lutuli (1960), për paqen

- President i Kongresit Kombëtar afrikan (partia antiaparteid) nga viti 1952 deri në 1967 dhe udhëheqës i jo-dhunës.

- Allan Cormack 91979), për mjekësinë. Zhvilloi diagnostikimin e bazuar në tomografinë e kompjuterizuar, që sot njihet si TAC.

- Aaron Klug (1982), për kiminë. Me origjinë lituaneze dhe më vonë i natyralizuar si anglez, në Universitetin e qytetit të Kepit vuri në veprim metodat kristalografike për studimin e proteinave.

- Nadine Gordimer (1991), për letërsinë. E bardhë, ka denoncuar nga brenda dinamikat segregacioniste të aparteidit.

- Frederik W. De Klerk (1993), për paqen. I fundit president i bardhë, hodhi themelet për një Afrikë Jugu demokratike.

- Nelson Mandela (1993), për paqen. Lider i lëvizjes antiaparteid, i liruar në vitin 1991 pas 27 vitesh burgim ka qenë i pari president zezak.

- Sydney Brenner (2002), për mjekësinë. Ka studiuar gjenetikën qelizore.

- John M. Coetzee (2003), për letërsinë. Në shkrimet e tij ka trajtuar kushtin e të huajit dhe limitet e racionalizmit.



Etapat që bënë Afrikën e Jugut

1500 para Krishtit: Gjuetarë të etnisë san (apo Boscimanë) të vendosur prej mijëvjeçarësh në Afrikën e Jugut konvertohen në fermerë.

100-500 pas Krishtit: Popullsitë që flisnin gjuhën bantu vendosen përgjatë Bregut Lindor të Afrikës së Jugut (rajoni i Natal)

1487: Portugezi Bartolomeo Diaz mbërrinnë Kepin e Shpresës së Mirë. Vasco de Gama (1497) e kapërcen dhe kalon në Indi

1652: Vendosja e parë e holandezëve në Table Bay, sot Qyteti i Kepit: deri në mbërritjen e anglezëve në vitin 1820 do të jenë kolonët e vetëm.

1830: Mbërritja e anglezëve provokon Trek-un e madh të holandezëve, prelud i dy luftërave anglo-boere (1880-1095).

1910: Pas fitores së anglezëve kundër Boerëve dhe Zuluve lind Unioni Afrikanojugor, dominion që i përkiste Commonwealthit.

1930: Afrika e Jugut fiton pavarësinë e plotë, pasi kish marrë pjesë në Luftën e Parë Botërore në krah të Mbretërisë së Bashkuar

1948: National Party, disa prej anëtarëve të së cilës kishin simpatizuar Hitlerin merr pushtetin dhe sanksionon aparteidin.

1961: Afrika e Jugut, e shtyrë edhe nga presioni ndërkombëtar lë Commonwealthin dhe shndërrohet në republikë

1962: Nelson Mandela, lider i ri i Kongresit Kombëtar Afrikan, organizata kryesore e zezakëve arrestohet

1975: Në township (periferitë e banuara prej zezakëve) shpërthen revolta e parë e madhe kundër aparteidit.

1990: Mandela lirohet. Një vit më herët qeveria Botha kishte legalizuar Kongresin Kombëtar Afrikan.

1994: Në zgjedhjet e para demokratike, Mandela u zgjodh President dhe nisi procesin e ripajtimit.

1997: Hyn në fuqi Kushtetuta e re e Afrikës së Jugut, bazuar në parimet demokratike dhe barazitarë.





50 gjërat kryesore që duhen ditur rreth këtij Botërori

Me 11 qershor te ketij viti te gjithe do te kene nje arsye pse do te duhet qe te ndjekin evenimentin me te madhe futbollistik boteror, siç eshte “World Cup 2010” ne Afriken e Jugut. Do te kete mjaft gjera interesante, qe mbase nuk jane pare me perpara ne nje Boteror futbolli. Specialet e ketij “festivali” fillojne qe nga detaji me i thjeshte, siç eshte maskoti, i cili ka dale qe ne Boterorin e vitit 1966, por kete vit do te jete nje leopard me floke jeshile, qe nuk ka qene me perpara. Gjithashtu do te kete edhe shume kuriozitete, dhe disa pyetje qe ngrihet, siç jane:

Nese do te jete Wayne Rooney udheheqesi i Anglise ashtu siç beri me skuadren e tij te Manchester United, deri ne momenti qe u demtua? A do te jete Lionel Messi “personazhi” i kesaj shfaqje, duke pare formen e mire qe po kalon me Barcelonen? Do te shikojme si do te jete paraqitja e Maradiones si trajner, pasi si futbollist e dine te gjithe? Gjithashtu jemi kurioze qe te shikojme nese ku Boteror do te nxjerre ndonje talent nga te rinjte qe do te marrin pjese, ashtu siç ka pasur edhe vite me pare. Gjithashtu do te shikojme nje top qe nuk eshte perdorur kurre me pare, eshte nje “sfere” e teknologjise se fundit ku portieret dhe sulmuesit nuk kane me pse ankohen, eshte nje top qe i pershtatet kushteve te motit. Nje aspekt tjeter i rendesishem eshte se orari i ndeshjeve do te jete i pershtatshem per zonen evropiane, dhe nuk do te kete probleme, te gjithe do te kene mundesine qe t’i shikojne te gjitha ndeshjet. Gjithashtu ne kete kompeticion nuk mund te mungojne shfaqjet, duke filluar qe nga dita e hapjes se ketyre finaleve, ku do te marrin pjese mjaft artiste te medhenj boterore, por nuk kane per te munguar edhe shfaqjet e tifozerise dhe qe priten te jene te jashtezakonshme ne kete eveniment.

1. Zakumi

Qe nga Kupa e Botes e vitin 1996, çdo kampionat boteror ka pasur maskotin e tij. Afrika e Jugut kete vit paraqet nje leopard, me floke te gjelber dhe me trup te verdhe, i quajtur nga vende nderkombetare (ZA) dhe Kumi, fjale vendase per numrin 10. Per syte e te gjitheve mund te ngjaje si i “semure”, por a do te jete i adhurueshem?

2. Wayne Rooney

Perpara se te kishte probleme me demtimin e kyçit te kembes, Rooney ishte ne formen e tij me te mire ne karrieren e tij si futbollist, duke shenuar 34 gola, dhe me largimin e Cristiano Ronaldos, ai ishte udheheqesi i skuadres se tij duke i dhene nje optimizem real kombetares Angleze. Me pare nuk kemi qene ketu… ?

3. Lionel Messi

Mjeshtri i ri argjentinas i topit, Lionel Messi, eshte rritur ndjeshem kete sezon me Barcelonen, ne çdo jave, ne krahasim me Boterorin e Gjermanise, kater vjet me pare, tashme ndjehet gati qe ta beje te tijin kete kompeticion. Me rreth 40 gola te shenuar kete sezon si dhe duke qene lojtari me i mire i ketij viti, mund te jete ai ylli i shfaqjes ne kete Boteror.

4. Shansi per te zbuluar talentin e ri

Kupa e Botes eshte nje mundesi mjaft e mire, sidomos per kritiket, por pse jo per te gjithe, per te pare se kush do te jene heronjte e rinj te ketij kompeticioni. Nese do te ktheheshim pas ne kohe do te duhet te kujtojme Roger Milla dhe kercimin e tij prane flamurin e kendit ne Boterorin e Italise ne ’90, Oleg Salenko qe shenoi pese gola ne USA ’94, apo Davor Shuker, i cili udhehoqi Kroacine France ’98.

5. Top i teknolgjise se fundit

Si asnjehere me pare lojtaret do te luajne me kete top, qe eshte 20% me i sakte. Ky eshte nje top i teknologjise me te fundit, i cili ka 11 ngjyra qe perfaqeson çdo gjuhe te vendeve te Afrikes se Jugut. Gjithashtu ai ka nje “mikroçip”, i cili e pershtat ate ne te gjitha kushtet e motit, dhe behet maft i lehte per tu perdorur. Keshtu qe nuk do te kete me ankesa nga Peter Crouch per mos bindje te tij…

6. Futboll

Te gjithe jane duke pritur lajmet e fundit se si jane duke shkuar punet me kemben e demtuar te Wayne Rooney, nese do te jete ai ne gjendje qe te luaje sebashku me Steven Gerrard dhe Frank Lampard, do te duhet qe te presim fillimin e kompeticionit per t’a mesuar. Kjo eshte nje arsye me shume qe te perqendrohemi te Kupa e Botes me 11 qershor.

7. Nuk ka David Beckham

Pas demtimit ne tendinen e Akilit mund te jete nje mungese mjaft e madhe ne kompeticionin e ketij viti, siç eshte David Beckham. Nje njeri qe kurre nuk i ndali perpjekjet per te qene pjese e skuadres se tij kete vit. Megjithate, siç ka thene edhe Kapelo, ai do te jete pjese e skuadres edhe pse jo ne fushe. Mungesa e tij i jep mundesine qe te shkelqejne mesfushore te tjere.

8. Orari i ndeshjeve

Nuk do te kete nevoje qe te vihet ora ne alarm per t’u zgjuar per te mos humbur ndonje ndeshje. nuk do te kete ndeshje qe do te fillojne ne oret e mengjesit, pasi orari do te jete afersisht i njejte me oren evropiane. Me sfida qe do te fillojne rreth ores 13:30 pasdite dhe ne oren 17:30. ndersa per Angline dy ndeshje do te luhet ne fundjave, duke maksimizuar marketingun dhe audienca do te jete me e madhe.

9. Dimri

Shumica e meparshme e boteroreve jane zhvilluar ne hemisferen veriore dhe jane luajtur gjate veres, por kete vit dy kompeticion do te luhet ne kushte mjaft te pershtatshme per Angline, pasi temperaturat nuk shkojne me shume se 20 grade C. Ndersa persa i perket Fabio Capello-s ai do te jete trajneri i pare qe do te kerkoje suksesin me nje skuader evropiane jashte kontinentit evropian.

10. Vajzat amerikano-latine me bikini

Duhet te pranojme nje gje te tille, pasi eshte nje nga gjerat e bukura te ketij turneu, ku ne çdo ndeshje qe do te luaje Brazili do te shikojme vajzat teper terheqese te ketij vendi teksa bejne tifo per skuadren e tyre gjysme te zhveshura dhe te veshura me bikini. Profili i boterorit eshte nje dritare per te terhequr tifozet. Mund te jete mjaft bukur per disa lojtare, si Ronaldinho?

11. Modele te çuditshme flokesh

Kolumbiani, Carlos Valderrama, hapi rrugen me modelin e tij te flokeve, me ngjyre te vedhe, ishte nje model qe shume pak mund ta imitonin. Me pas eshte Romania ne 1998, ku te gjithe lojtaret lyen koken me ngjyre te verdhe, ne ndeshjet e grupi, por nuk duhet te harrojme edhe Ronaldon tete vjet me pare me menyren e çuditshme te qethjes se tij. Te shikojme kete vit…

12. Nuk ka me finaliste te Champions League

Hera e pare qe Anglia nuk kishte nje finaliste ne Ligen e Kampioneve ishte qe ne vitin 2004. Por kjo mund te jete nje plus per teknikun Fabio Capello mund te jete nje favor, pasi ka mundesi qe lojtaret e tij te jene me te “fresket” ne finalet e kupes se Botes, e njejta gje nuk mund te thuhet per Francen, Gjermanine, Spanjen apo Italine.

13 Angli jashte?

Nuk duhet harruar evropiani i vitit 2008, ku te gjithe anglezet ishin mjaft te qete dhe pa stres. Po futbollistet ishin te tille? Kjo nuk eshte gje e mire, por nuk e “vrisnin” shume mendjen, se kush fitonte dhe kush humbiste. Ne ate kohe Gary Neville dominonte edicionet e lajmeve se bashku me Ian Wright, ku benin komentatorin, mbase eliminimi ne çerekfinale do te bente ta shijonin me mire festivalin e futbollit.

14. Mjeshtrit

Ne kete boteror do te duhet qe te presim, nese do te jete ndonje qe do te na “riktheje” ne fushat e futbollit shkathtesine e Cruyff, Zinedin Zidane, brazilianin e pa arritshem Pele, e shume ikona te tjera qe jane historia e ketij sporti dhe jane shfaqur ne keto lloj kompeticionesh. Kjo eshte pyetja, qe do te na shikojne syte me legjenda te tilla? Por kurre nuk duhet thene kurre.

15. Matthew Booth

Eshte nje hero i pa pelqyer, i cili edhe ne vendin e tij shkakton tensione, eshte racist. Ne koke nuk ka floke, nuk futet ne fushen e lojes nese skuadra kundershtare ka nje lojtar me ngjyre. eshte njeri i famshem lokal, kjo nuk eshte gje e mire dhe shpresojme qe te mos kete te tille ne kete eveniment si ky afrikano jugor.

16. Vuvuzelas

Ne i kemi urryer ato nje vit me pare ne Kupen e Konfederatave, me zhurmen e tyre te vazhdueshme ato te shperqendronin edhe nga televizioni dhe jo me te jesh ne stadium. Vendasit do te shkojme menjehere ti blejne qe ne ndeshjen e pare ato brire. Por kjo nuk aspak negative, duke i dhene me shume atmosfere vendase kompeticionit.

17. Nelson Mandela

Nelson Mandela, ish presidenti legjendar 91 –vjeçar i Afrikes se Jugut eshte marre vete me pergatitjet e Boterorit dhe eshte nje nga tifozet me te zjarrte te vendit organizator. Mandela ka qene nje nga me aktivet per mbarevajtjen e evenimentit dhe mezi po e pret fillimin e aktivitetit, ku skuadra e tij do te ndeshet pas 50 ditesh kunder Meksikes.

18. Pompoziteti i ceremonise se hapjes

Nuk eshte vetem Diana Ross, me eksttavagancen qe shfaqi 16 vjet me pare ne boterorin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ky eshte nje eveniment qe vendet pritese ju jep mundesine qe te shpalosin edhe kulturen dhe idete e tyre krijuese, qe ne momentet hapese te ketin turneu. Ne Afriken e Jugut pritet nje paraqitje e mrekullushme, ku pjesemarrese te jene edhe kamshet.

19. Zbulim vendesh te reja per pushime

Pritet qe shume televizione te jene te pranishme, jo vetem per te transmetuar kete eveniment, por edhe per te bere emisione dhe per te bere videoklipe kengesh te reja ne rrafshin e Afrikes se Jugut. Pasi eshte nje vend qe te ofron kushte mjaft te mira per te sjelle diçka te re dhe mjaft kurioze, po jo vetem kaq, mund te gjesh edhe vende ku me vone te shkosh per pushime.

20. Stadiumi i mrekullueshem i Johannesburg

eshte nje kryeveper e vertete, me 94 mije e 700 vende, deh çmimet nuk jane aq te larta per komoditetin qe te ofron nje kompleks i tille, dhe gjithashtu eshte per koston qe ka kushtuar per t’u rindertuar. Ky do te jete stadiumi hapes pas me shume se nje muaji dhe gjithashtu do te luhen edhe gjashte ndeshje te tjera dhe ne fund do te luhet finalja.

21. Koncerti perpara

Alicia Keys, Black Eyed Peas, John Legend dhe Shakira do te jene ne nje koncert perpara nje publiku te jashtezakonshem, keta artiste do te performojne live duke i dhene nje atmosfere te jashtezakonshme ketij turneu gjigant qe mund te jete nje nga me te bukurit ne historine e tij. Po nuk zbulohen shume nga ky eveniment per te lene gjithçka surprize.

22. Festa e fansave

Ishte mjaft popullore nje gje e tille, ne Gjermani 2006 kur ne qendrat e shume qyteteve u vendosen ekrane gjigante qe shume fansa te shikonin ndeshjet. Nje gje e tille do te realizohet edhe kete vit, ku ekrane te medhenj do te vendosen ne Cape Town, Berlin, Londer, Mexico City, Paris, Rio de Janeiro, Rome dhe Sidneit ku mjaft njerez do te dalin ne rruge dhe do te shikojne shfaqjet e boterorit.

23. Bari

Megjithe perpjekjet maksimale nga ana e organizatoreve te Afrikes se Jugut, te cilet kane bere nje pune mjaft te mire ne mirembajtjen e stadiumeve dhe rregullimit te barit te tyre. Nuk do te jene te gjitha fushat me bar natyral ku shume skuadra nuk jane mesuar te luajne ne nje siperfaqe me bar sintetik, por gjithsesi e dine se si eshte bari artificial. Disa ndeshje do te luhen ne fusha te tilla.

24. Justifikimi me i mire per te nderruar televizorin

Ju nuk mund te shikoni keto perballje me televizorin tuaj te vjeter te vendosur ne kuzhine, pasi ka ardhur koha qe te merrni nje televizor me te perparuar, pasi eshte hera e pare qe nje kompeticion i tille do te filmohet ne 3D dhe transmetohet ne formatin HD. Megjithese BBC dhe ITV mendojne se nuk ka ardhur koha akoma e perdorimit te 3D.

25. Panorama malore

BBC ka fituar te drejten e transmetimit, dhe siç flitet me nje kosto te dyshimte? Por ç’rendesi ka kjo. Studioja e tyre e marre nga nje çati e nje spitali duke nxjerre nje pamje mali piktoresk, gjithashtu ofron pamje nga ishulli Robben dhe Stadiumi “Green Point” aty ku Anglia do te perballet me Algjerine dhe do te ndeshen ne grupe dhe do te rikthehen per gjysmefinalen. Nje pamje mjaft e bukur dhe çlodhese.

26. Fansat e kane mundesine per te pare ndeshjet

FIFA ne kete Boteror ia ka dhene mundesine te gjitheve qe te arrijne qe te posedojne nje bilete dhe te kene mundesine qe te shikojne idhujt e tyre nga afer duke luajtur. Organi me i larte i futbollit boteror biletat e ketij “festivali” i ka nxjerre neper supermarkete dhe dyqane, ne menyre qe te gjithe ta kene te lehte qe te gjejne bileta. Gjithashtu edhe çmimi i tyre nuk eshte shume i larte.

27. Politika

Ky turne ofron diçka qe te pakten per kate vjet nuk e keni pasur. Ofron 64 sfida qe nuk perseriten shpesh, prandaj te gjithe duhet ta shkepusin mendjen te pakten vetem per disa dite nga rutina e perditshme dhe nga politika dhe ta shijojne kete magji. Qeverite te pakten per nje muaj nuk duhet te lejojne qe te shpalosen slogane me permbajtje politike dhe ti heqin nga andej nga mund te jene vendosur.

28. Mjete pune

Te gjitha skuadrat do te kene ne dispozicion zyra dhe mjete per te bere nje pergatitje sa me te mire, po gjithashtu keto zyra nuk do te jene vetem per te bere skica apo punen e trajnerit, por ketu lojtaret se bashku me stafin do te mund te diskutojne dhe te pergatiten per te gjitha ndeshjet e tyre. Dhe do te jene te sigurt qe informacioni i tyre te mos shkoje te kundershtaret.

29. Mund te provosh diçka ndryshe per te ngrene

Tifozet, vizitoret apo te gjithe ata qe kane ardhur ne Afriken e Jugut ne kohen kur t’i marre uria do te kene mundesi qe te provojne ushqimin vendas, dhe dine kohen kur t’i marre uria do te kene mundesi qe te provojne ushqimin vendas, dhe diçka ndryshe nga ai qe jane mesuar me perpara nga vendet e tyre. Ata mund te hane Boereors (Salçiçe e skuqur), Koeksusters (embelsira me brume), Pap (ushqim me mish dhe drithra te zier).

30. Kenga zyrtare e botorit

Kete boteror si kenge himn zyrtar i saj eshte zgjedhur nje kenge hip hop ofruar nga rreperi frymezues somalez K’Naan. “Flamuri valevitet” eshte marre nga albumi i tij “rapsod” dhe ofron nje veshtrim optimist ne veshtiresi tejkalimin. “Dhe te gjithe ju do ta kendoni ate , dhe ju dhe une do te kendojme ate, dhe ne te gjithe do te jemi duke kenduar ate, wo wah wo wo ah ah”, eshte nje pjese e teksit

31. Surprizat e paharrueshme

Çdo kupe bote le pas momente te paharrueshme. Kujtoni goditjen me koke te Zidane, doren e Zotit te Maradones, semurjen misterioze te Ronaldos, fiaskon e Bobby Moore, etj, etj. Çdo te ndodhe kete vere?

32. Kenget e Kupes se Botes

Emocionet e nje Boterori, Kthehuni ne shtepi, Tre Luanet, Asnje nuk fle. Fabio Kapello ka kerkuar vetem nje kenge zyrtare, por tifozet angleze pritet te ofrojne nje spektakel te vertete per kenget e tyre te shume-llojshme.

33. Stadiumi Musai Durban- Mabhida

Vendi i mrekullueshem me 70000 vende kapacitet mburret, me nje hark qe e le edhe Wembley ne hije, madje duke ofruar edhe tifozet edhe nje udhetim teleferik ne krye e harkut te nje platforme mbi 105 milion katran, ku tifozet mund te ulem dhe te marre ne pamje panoramike te qytetit dhe oqean.

34. Lojerat e mrekullueshme te ekipeve

Ju kujtohet loja fluturues e Argjentines kunder Serbise dhe Malit te Zi 4 vite me pare? Apo golat spektakolare te Bergkampit dhe te Owenit ne ‘98-en, driblimet e Maradones ne ’86-en, finalja e famshme e Brazil-Itali me 1960, i famshmi Sokrates ne 82-shin… Pra, edhe kete vere do te kete ndeshje dhe gola qe do te hyjne ne analet e historise.

35. WAGS

Ashtu si kenga zyrtare edhe ato kerkojne te jene ne kete boteror dhe do te jene. Kapelo i ka ndaluar ato te jene ne nje hotel me lojtaret, por nuk i ndaluar qe te jene ne hotele fqinje.

36. Shpresa afrikane

Brazili eshte e vetmja skuader qe e ka fituar boterorin edhe jashte kontinentit te vet, gje kjo qe i jep shprese te gjashte skuadrave afrikane. Skuadrat afrikane me yje te kalibrit si Drogba, Essien, Eto’o apo Martins, qe kane role mjaft influencues ne skuadrat e tyre, mund te jene surprizat e ketij boterori duke e fituar ate, ashtu siç ka parashikuar edhe Pele.

37. Crème de la Prem

Me te pakten 25 shtete duke perfshire Premier League, do ti shohim keto yje te gjithe bashke me krekosjet e tyre. Imagjinojeni qe tani se si do te duken krekosjet e Torres, Drogbas, Van Persit, Palacios dhe Cahill.

38. Diego Maradona

Pranojeni kete, ju nuk do te jeni ne gjendje ta nderroni kanal nese aty shfaqet Diego. Me vathet e tij, zenkat me gazetaret ose perplasjet me lojtaret, e bejne 49-vjeçarin nje nder njerezit me speciale te ketij botori.

39. Te gjitha kostumet afrikane

Gana, Kameruni, Bregu i Fildishte, dhe Algjeria i kane te gjitha bluzat e treta njesoj. Dhe kjo mund te sjelle konfuzion per tifozet evropiane. Pasi gjithashtu FIFA i ka lejuar ti perdorin keto bluza ne miqesore dhe ne stervitje.

40. Loja nen rrogoz e Gjermanise

Qe do te tentoje ta beje grupin e saj sa me te nderlikuar, do te synojne te dalin te dyte, me qellim qe te shmangin Angline ne raundin e dyte! Ata arriten deri ne finale ne 2002 dhe gjysme-finale ne 2006, por me siguri kete radhe nuk mund te jene aq me fat. Shperthimi Lukas Podolski i ka lene gazetaret te dyshojne per nje grindje te zakonshme ne dhomat e veshjeve dhe Joachim Low, ka pranuar se jane te nevojshme permiresime “ne te gjitha fushat”.

41. Lufta e komentatoreve

BBC dhe ITV prej nje kohe mjaft te gjate luftojne me te gjitha menyrat se kush te terheqe me shume shikues. Kush mund ti harroje argumentet David Ginola me Martin O’Nill ne Paris ne 1998, apo Pali Gascoigne dhe fjalet e tij ne divanin e ITV-se kater vjet me vone. Por goditja e ketij viti do te jete David Beckham, i cili mund ose edhe nuk mund te udhetojne me palen zyrtare. Beckham pritet te komentoje ndeshjet.

42. Edhe Serbia ne ne lartesine e duhur per ne skenen e madhe

Me Nemanja Vidic te Manchester Unitedit dhe Branislav Ivanovic te Chelseat Serbia e ka siguruar fuqine me ne fund. Por ajo ka edhe Milosh Krasnic qe i vetem mund te mbaje nje mesfushe. Serbia ka çdo shans qe ne kete boteror te jete ajo surpriza.

43. I turpshmi Samuel Eto’o

do te provoje te jete nje nga gola-shenuesit me te mire te kontinentit te vet. Sulmuesi i Kamerunit eshte nje sulmues i klasit te larte, dhe pasi eshte shpallur dy here si golashenuesi me i mire ne Champions League dhe pasi ndihmoi Interin ne gjysme-finalen e ketij viti, ai ka shansin te shkelqeje edhe ne shtepine e tij.

44. Bluzat dhe aksionet e modes

Çdo turne ka gjithmone nje rikthim tek modat e vjetra. Por elegant mbetet vetem nje. Ju do te shikoni ne kete boteror disa bluza te Brazilit te viteve ’70-te. Dhe keto bluza mund ti shikoni ne ç’do rruge te Afrikes se Jugut.

45. Cristiano Ronaldo

Karriera e tij ka ngecur disi tek Real Madridi, pas nje starti te shkelqyer. Tani ai ka shansin ti tregoje botes se i meritonte 80 milion paundet qe u harxhuan per te.

46. Sven Goran Eriksson

Pasi udhehoqi Angline ne çerek finale ne Boterorin e kaluar, suedezi me syze u perpoq te kualifikonte edhe Meksiken ne kete turne, perpara qendrimit te tij te shkurter tek Notts County. Tani ai eshte trajneri i Bregut te Fildishte. Dhe çfare kenaqesie do te jete per ne perballja e tij me Angline.

47. Motoret e Holandes

Me Arjen Roben te kthyer me ne fund ne talentin qe ishte tek Chelsea, pas largimit nga Madridi dhe me Welsey Sneijder qe eshte duke luajtur ashtu siç shkelqeu ne Europianin e 2008-es, skuadra e Bert van Marwijk, ka mundesine qe per here te pare te ngreje Kupen e Botes.

48. Skuadra e qarkullon

…aq bukur dhe shume topin, sa nje pjese te duket thjesht mjegullim. Qe kur Vincente del Bosque ka marre ne dore ekipin, pas fitimit te Kampionatit Evropian dy vite me pare, Spanja ka qene gjithnje ne krye te renditjes.

49. Reliket

Nga librat me afishe te femijerise tone tek monedhat, figurinat, unazat kryesore etj, çdo turne sjell nje pjese te re/ortekun e zakonshem, do te shikoni mall qe do ta blini, pasi s’do te keni mundesi ta shikoni me.

50. Wimbledon

Duke u perballur me faktet, Kapelo ashtu siç ka çdo mundesi per te fituar lavdine me Angline, po ashtu ka edhe çdo mundesi qe te ndodhe e kunderta. Pra fillimi i turneut te famshem te wimbledonit eshte nje tonik perfekt per ata qe jane te dashuruar pas ketij sporti.



Rruga e Botërorit në nëntë qytete dhe dhjetë stadiume

Natyra dhe impiantet afrikane do të ofrojnë bukuri përrallore për pjesëmarrësit.

Kampionati Botëror do të zhvillohet në Afrikën e Jugut pas 43 ditësh. Mesa duket ky do të jetë një nga “Botërorët” më të bukur në historinë e këtij kompeticioni madhështor. Kjo jo vetëm për anën sportive, pasi ende nuk dihet mirë se si do të paraqiten skuadrat, dhe këtë do ta mësojmë vetëm kur të fillojë ky kompeticion vetëm në 11 qershor. Por ajo që duket madhështore është organizimi dhe natyra e mrekullueshme që ofron Afrika e Jugut. Rruga që do të ndjekë Botërori do të jetë në të gjithë Afrikën e Jugut, ku do të zhvillohet në nëntë qytete dhe dhjetë stadiume. Deri në këto momente vetëm në një stadium vazhdojnë akoma punimet për ti dhënë dorën e fundit, ai është “ Free State Stadium” dhe do të jetë i gatshëm sapo të fillojë turneu. Të gjithë impiantet e tjerë janë gati dhe po “presin” me padurim që skuadrat që zbresin në fushat e tyre. Në Afrikën e Jugut nuk është se ka nga ata stadiume që kanë kapacitete të mëdha, por ajo që është e mrekullueshme është gjendja e tyre dhe pozicioni i ndërtimit, ku të gjithë që do të jenë të pranishëm do të kënaqen, përveç të shikuarit futboll, por edhe pamjet dhe peizazhin e mrekullueshëm që ofron panorama afrikane. Stadiumi më i madh është “Soccer City”, i cili ka një kapacitet prej 94.700 vendesh, është një stadium ndër më të bukurit në botë, këtu do të luhet ndeshja hapëse e Botërorit dhe gjithashtu edhe finalja e madhe. Ndërsa stadiumet e tjera janë relativisht të vegjël për nga kapaciteti, por nuk janë të tillë nga për nga vendosja dhe bukuria e tyre. Stadiumi “Green Point” është një impiant që të lë “pa frymë” siç shprehen edhe gazetarët që e kanë parë nga afër, pasi gjysma e këtij stadiumi është e vendosur në oqean dhe gjysma tjetër në tokë, me një kapacitet prej 69.070 vendesh. Një “mrekulli” tjetër stadiumi “Nelson Mandela”, i cili është i vendosur në brigjet e një liqeni dhe ka ngjashmëri të mëdha me stadiumin e Bajernit të Mynihut, “Allianz Arena”, edhe pse ka një kapacitet prej vetëm 48.000 vendesh. Shumica stadiumeve janë të ndërtuar posaçërisht për këtë Botëror, ndërsa të gjithë janë inauguruar. Por ka edhe impiante që janë të vjetër, siç është Loftus Versfeld Stadium, i cili është ndërtuar në vitin 1906 dhe i inauguruar në vitin 2008, më një kapacitet prej 50.000 vendesh. Në këtë stadium skuadra e Afrikës së Jugut ka shënuar fitoren e parë kundër një skuadre evropiane, konkretisht kundër Suedisë me rezultatin 1-0. Rruga që do të bëjnë skuadrat do të jetë, në nëntë qytete dhe dhjetë stadiume, që nga Johanesburgu dhe do të vazhdojë në të gjithë qytetet, nga miniera e Rustenburgut, në detin Durban dhe Cape Toën. Në mes të natyrës, konflikteve sociale dhe mes atyre që mahniten me futbollin



1. Qyteti: Cape Town

Sipërfaqja: 2,454.72 km²

Popullsia: 3.497.097

Stadiumi: Green Point

Inaugurimi: 2010

Kapaciteti: 69070 vende



Green Point Stadium

Ky stadium është i vendosur në një mënyrë që të lë pa frymë, gjysma e tij është e vendosur në oqeani dhe gjysma tjetër në mal. Ky do të jetë impianti që do të presë një nga gjysmëfinalet e kompeticionit. Stadiumi është vendosur në vendin që vendin që ka qenë një fushë golfi dhe në të mund të ulen rreth 70.000 mijë spektatorë. Pas botërorit do të jetë stadiumi i Ajax Cape Toën dhe i Santos .



2. Qyteti: Durban

Sipërfaqja: 2.499 km²

Popullsia: 3.346.799 (2004)

Stadiumi: Durban

Inaugurimi: 2009

Kapaciteti: 70000 vende



Durban Stadium

Impianti i “ Durban ” është një perlë e vërtetë, i rrethuar nga një park gjigant natyror dhe jashtëzakonisht i bukur. Është i vendosur pranë restorantesh, dyqanesh, kënde lojërash dhe i lidhur me një rrugë që të çon në plazh dhe ku mund të shëtisësh. Kapaciteti i tij është 70.000 mijë vende dhe karakterizohet nga një hark rreth 350 metra nga cepi në cep. Këtu është emëruar ish-kryetari i Partisë Komuniste të Afrikës së Jugut, i cili vdiq në vitin 1986. Ky stadium do të presë njërën nga gjysmëfinalet.



3. Qyteti: Johannesburg

Sipërfaqja: 1.644 km²

Popullsia: 3.888.180 (2007)

Stadiumi: Ellis Park

Inaugurimi: 1928

Kapaciteti: 62000 vende



Wllis Park Stadium

Johanesburgu është kryeqyteti i provincës së Guateng në Afrikën e Jugut dhe është qendra e biznesit. E vendosur në një lartësi rreth 1700m mbi nivelin e detit, ka një popullsi mbi 3 milion banorë. Ndërsa stadiumi “Ellis Park” është i vendosur në qendër të qytetit, dhe është ndërtuar në vitin 1982, kapaciteti i tij është 62.000 vende. Në vitin 1995 ka qenë edhe skena e tij më e madhe e triumfit ku vendasit fitoni Kampionatin Botëror të Regbisë kundër Zelandës së Re.



4. Qyteti: Johannesburg

Sipërfaqja: 1.644 km²

Popullsia: 3.888.180 (2007)

Stadiumi: Soccer City

Inaugurimi: 1989

Kapaciteti: 94700 vende



Soccer City

Impianti “ Soccer City ” do të jetë stadiumi që do të presë finalen e kompeticionit dhe do të jetë pikërisht ai stadiumi ku do të zhvillohet ndeshja hapëse e këtij turneu. Me 94.700 vende e bën këtë stadiumin më të madhe në kontinentin afrikan. Është ndërtuar në vitin 1987 dhe është rinovuar pikurish për botërorin. Këtu në 1996 Bafana Bafana fitoi Kupën kombeve të Afrikës 2-0 kundër Tunizisë . Këtu do të gjeni njerëz nga të gjitha etnitë që flasin 11 gjuhë zyrtare të vendit. Është një simbol i Johanesburgut, i vendosur në periferi dhe përveç fushës ka edhe 184 suita.



5. Qyteti: Mangaung/Bloemfontein

Popullsia: 369.568 (2004)

Stadiumi: Free State

Inaugurimi: 1952

Kapaciteti: 48000 vende



Free State Stadium

Mangaung/Bloemfontein, është qendër e biznesit vendas. E vendosur në një lartësi rreth 1700m mbi nivelin e detin dhe ka një popullsi mbi 3 milion banorësh. Stadiumi “Free State” ka një kapacitet prej 48.000 vendesh dhe është akoma duke u punuar për ta arritur këtë kapacitet dhe mendohet se kur të fillojë Botërori do të jetë i gatshëm për ta pritur. Është stadiumi i skuadrës vendase të futbollit Bloemfontein Celtics.



6. Qyteti: Nelson Mandela/Porti Elizabeta

Sipërfaqja: 1.845 km²

Popullsia: 737.600 (2005)

Stadiumi: Nelson Mandela

Inaugurimi: 2009

Kapaciteti: 48000 vende



Port Elizabeth/Nelson Mapndela Stadium

Ky quhet gjiri Nelson Madela, emri i vënë për nder të legjendës afrikane, ose ndryshe si Porti Elisabeta. Ky është një nga stadiumet më të bukura në botë, një kartolinë e vërtetë botërore, për vendndodhjen e tij, i vendosur, në fund të brigjeve të e liqenit Lago. Ku stadium ngjason me “Allianz Arena” në Mynih në Bavari. Këtu do të luhet një çerekfinale dhe do të presë ndeshjen për vendin e tretë dhe të katërt.



7. Qyteti: Nelspruit

Popullsia: 221.474 (2000)

Stadiumi: Mbombela

Inaugurimi: 2009

Kapaciteti: 46000 vende



Mbombela Stadiumi

Nëse do të përkthehej fjalë për fjalë ky emër në gjuhën afrikanë të vendit, Sisëati do të thoshte “shumë njerëz së bashku në një vend të vogël”. Edhe pse stadiumi është relativisht i vogël, që shikohet në kapacitetin e tij prej 46.000 mijë vendesh, është mjaft i bukur i rrethuar nga terrene stërvitore të shumta që më pas do të përdoren për Regbi. Ku stadium është nderuar posaçërisht për Botërorin 2010. Ai ndodhet rreth 7 kilometra larg nga qendra e qytetit dhe 12 larg aeroportit më të afërt Kruger-Mpumalanga.



8. Qyteti: Polokwane

Popullsia: 302.957 (2001)

Stadiumi: Peter Mokaba

Inaugurimi: 2010

Kapaciteti: 46000 vende



Peter Mokaba Stadium

Deri në vitin 2005 qyteti ka pasur emrin Pietersburg, por më pas e ndërroi atë duke e vënë në gjuhën lokale Bantu (Sesotho të Veriut), emri i tanishëm Polokëane do të thotë “vend i sigurt”. Ky stadium është ndërtuar në një vend më mjaft lëvizje dhe vetëm 5 kilometra larg nga qendra. Emri i tij është i një aktivisti i “Lëvizja anti-aparteid”, cili ka vdekur në vitin 200 në moshën 43 vjeçare. Është ndërtuar posaçërisht për Botërorin dhe ka 46.000 mijë vende.



9. Qyteti: Rustenburg

Popullsia: 400.000

Stadiumi: Royal Bafokeng

Inaugurimi: 1999

Kapaciteti: 42000 vende



Royal Bafokeng Stadium

Ky qytet është i vogël, i vendosur në një zonë minerale shumë e pasur me platin. Lartësia e tij është rreth 1500m mbi nivelin e detit dhe me një popullsi prej rreth 400.000 mijë banorësh. Stadiumi “Royal Bafokeng” është 12 kilometra larg nga qendra e qytetit i ndërtuar që në vitin 1999 dhe kapaciteti i tij është relativisht jo shumë i madhe me rreth 42.000 mijë vende. Ky stadium do të presë ndeshjet e botërorit, pavarësisht se qyteti i Rustenburgut nuk ka një ekip të tijin.



10. Qyteti: Tshwane/Pretoria

Sipërfaqja: 1.644 km²

Popullsia: 2.345.908 (2007)

Stadiumi: Loftus Versfeld

Inaugurimi: 2008

Kapaciteti: 52 000



Loftus Versfeld Stadium

Pretoria është kryeqyteti administrativ i Afrikës së Jugut. Ndodhet 1200m mbi nivelin e detit dhe ka një popullsi mbi 2 milion banorë, është një nga qytetet më të mëdhenj të Afrikës. Ndërsa stadiumi “Loftus Versfeld” është ndër stadiumet më të vjetër, I ndërtuar në vitin 1906 në zemër të qytetit me 50.000 vende. Në këtë stadium Afrika e Jugut ka shënuar fitoren e parë kundër një ekipi nga Evropa, duke fituar 1-0 kundër skuadrës së Suedisë, e cila këtë vit nuk do të jetë në finalet e këtij kompeticioni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fc.Inter Albanian
Admin
Admin
Fc.Inter Albanian



Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 Empty
MesazhTitulli: Re: Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010   Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 EmptyThu 20 May - 8:23

Fakti; pjesëmarrës të gjithë fituesit e Botërorëve në vite

Deri më tani, janë plot shtatë skuadra që kanë fituar Kupën e Botës (Brazili 5 herë; Italia 4 herë; Gjermania 3 herë; Uruguaji 2 herë; Argjentina 2 herë; Anglia 1 herë dhe Franca 1 herë), fenomen ky që nuk ndodhte që prej botërorit që u zhvillua në Korenë e Jugut dhe Japoni në vitin 2002. Botërori “Afrika e Jugut 2010″, nisur edhe nga pjesëmarrëset do te jetë botërori më ambicioz i të gjitha kohërave, pasi do të marrin pjesë të gjitha skuadrat që e kanë fituar në tërësi 19 herë titullin. Çdokush do ta ketë të vështirë që të kujtojë momentet më vendimtare të këtij botërori, por mund të përmenden dy prej tyre: duke filluar që nga dora e Henry-së që ndihmoi Francën (kampione e botës në 1998) të kualifikohej për më tej dhe deri tek barazimi (1-1) i Uruguajit ndaj Kosta Rikës. Për herë të nëntë, në 19 edicionet e zhvilluara deri tani, në një botëror do të marrin pjesë të gjitha ato skuadra që kanë ngritur, qoftë edhe për një herë Kupën e Botës. Deri më tani, janë plot shtatë skuadra që kanë fituar Kupën e Botës (Brazili 5 herë; Italia 4 herë; Gjermania 3 herë; Uruguaji 2 herë; Argjentina 2 herë; Anglia 1 herë dhe Franca 1 herë), fenomen ky që nuk ndodhte që prej botërorit që u zhvillua në Korenë e Jugut dhe Japoni në vitin 2002. Të shohësh në një botëror gjithë ekipet që e kanë fituar atë është eveniment shumë i rrallë, pasi në vitet e fundit shumë kombëtare të reja po arrijnë të ngrejnë në qiell kupën më të rëndësishme në botë (Franca që në 1998 ngriti për herë të parë Kupën e Botës si dhe Argjentina që e mori për herë të parë këtë kupë në 1978). Pas Botërorit të 2002, edicionet ku kanë marrë pjesë fituesit janë: 1950, 1954, 1962, 1966, 1970, 1986 dhe 1990.

Statistikat thonë se kur në një Botëror marrin pjesë të gjitha ato skuadra që e kanë fituar këtë kompeticion, atëherë për Italinë, Kupa e Botës kthehet në një “mollë të ndaluar”. Përfaqësuesja italiane të 4 titujt botërorë i ka fituar në botërorët ku nuk kanë qenë të pranishme të gjitha ekipet fituese, ndërkohë që Brazili është kombëtarja që tri prej pesë Kupave të Botës i ka ngritur kur të gjithë rivalët (ekipet që e kanë fituar këtë kompeticion) kanë marrë pjesë në botëror.

Prania e Zelandës së Re dhe e Australisë (e atashuar pranë Konfederatës Aziatike) ka bërë të mundur që në këtë Botëror të jenë të përfaqësuara të 5 kontinentet, ashtu siç ka ndodhur në Botërorin që u zhvillua në Spanjë (1982) dhe në Gjermani (2006).

Në botërorin që do të zhvillohet në 2010 ekipi kombëtar i Sllovakisë do të jetë skuadra e vetme debutuese. Vetëm në Botërorin e 1950 kishte ndodhur që ekip debutues të ishte një i vetëm, rekord negativ ky i Botërorit 2010. Ajo çka e rëndon më shumë këtë statistikë është numri i pjesëmarrësve në dy botërorët e përmendur: në Brazil 1950 merrnin pjesë 13 kombëtare, ndërsa tani janë 32 të tilla; në botërorin që u zhvillua në Gjermani më 2006, ekipet debutuese ishin plot 6 (Ukraina, Angola, Bregu i Fildishtë, Togo, Gana dhe Trinidad & Tabako).

Nga 32 skuadrat që do të marrin pjesë në botërorin që do të zhvillohet në Afrikën e Jugut më 2010, prej tyre janë 19 që kanë qenë të pranishme edhe në botërorin e para katër viteve “Gjermani 2006″. Kështu në Botërorin 2010, rreth 41% e skuadrave (13 ekipe) pjesëmarrëse do të jenë “të reja”.

Një raport i tillë është parë edhe në botërorët e tjerë. Nga Botërori “Kore e Jugut-Japoni 2002″ e deri në atë “Gjermani 2006″, ndër 32 pjesëmarrëset vetëm 13 tyre ishin “të reja”, pra që nuk kishin marrë pjesë në botërorin që u zhvillua në Azi, ndërsa nga Botërori “Francë ‘98″ e deri tek ai i Kore e Jugut-Japoni 2002, 12 kombëtare nuk kanë marrë pjesë në atë të 2002 për t’u kualifikuar në atë të 4 viteve më pas, zhvilluar në Gjermani.

Përveç Sllovakisë (debutuese), pas një “pushimi” të gjatë në Afrikën e Jugut, do të paraqitet ekipi i Hondurasit dhe i Zelandës së Re (mungonin në një botëror që nga ai që u bë në 1982 në Spanjë), Algjeria (pjesëmarrjen e fundit e kishte bërë në Meksikë më 1986) dhe Greqia (u kualifikua për herë të parë në fazën finale të një botërori në atë të “SHBA ‘94″). Në klasifikimin e kombëtareve që kanë marrë pjesë më shumë herë në botërorë, mbetet ekipi i Brazilit.

Kombëtarja “e artë” ndodhet në vendin e parë me 19 herë dhe duke qenë se në 2014 do të jetë vendi organizator i botërorit, mund të thuhet se ky numër do të shkojë në 20. Më pas, në vendin e dytë vijnë kombëtaret e Gjermanisë dhe Italisë me 17 herë dhe vendin e tretë e të katërt, Argjentina (15 herë) dhe Meksika (14 herë). Ekipet që nuk mund të rrisin numrin e pranive në Botërorin e Afrikës së Jugut, janë Suedia dhe Belgjika (të dyja kanë marrë pjesë nga 11 herë në një kompeticion të tillë).



Botërori 2010, futbollistët vlejnë 5.6 miliardë euro

Vlera e përgjithshme e futbollistëve të 32 kombëtareve pjesëmarrëse në Botërorin e futbollit “Afrika e Jugut 2010” arrin një shifër prej 5.6 miliard euro.

Kjo shumë e kalon atë të shpenzimeve që Afrika e Jugut ka shpenzuar për ndërtimin e stadiumeve dhe komplekseve (4.6 miliardë euro). Shifrat janë publikuar nga agjencia e lajmeve “Futbol Finance”, pas një studimi të kryer për çdo kombëtare pjesëmarrëse, duke vlerësuar futbollistët e tyre që kishin qenë pjesë e ndeshjeve eliminatore. Zëvendësimet, si dhe dëmtimet e futbollistëve të këtyre 32 kombëtareve mund ta ndryshojnë deri-diku këtë shifër.

Kombëtarja më e shtrenjte që do të zbresë në Afrikën e Jugut është ajo e Spanjës, që kap vlerën prej 565 milionë eurove, e ndjekur nga Brazili me 515 milionë, Franca me 450, po aq sa Anglia, ndërsa futbollistët e përfaqësueses italiane kapin vlerën prej 400 milionë euro.

Grupi G është më i pasuri, pasi përveç Brazilit, në këtë grup ndodhen edhe yjet e Portugalisë dhe ata të Bregut të Fildishtë.

Skuadrat më të varfra të Botërorit janë Koreja e Veriut dhe Zelanda e Re – nga 15 milionë euro.

Një peshë të madhe ka edhe grupi H, që kap një vlerë prej 810 milionë eurove. Sfida e artë e grupeve është ajo mes Brazilit dhe Portugalisë, ku vlera e futbollistëve në fushë do të jetë rreth 895 milionë euro, ndërsa ndeshja ndërmjet Brazilit dhe Bregut të Fildishtë do zbresë në fushë futbollistë që kanë një vlerë të përbashkët prej 695 milionë euro.







Grupi A
11/6 Johannesburg (16:00): Afrike e Jugut – Meksike

Città del Capo (20:30): Uruguaj - France
16/6 Pretoria (20:30): Afrika e Jugut - Uruguaj
17/6 Polokwane (13:30): France - Meksike
22/6 Rustenburg (16:00): Meksike – Uruguaj

Bloemfontein (16:00): France - Afrika e Jugut



Grupi B
12/6 Johannesburg (13:30): Argjentine – Nigeri

Port Elizabeth (16:00): Korea e Jugut - Greqi
17/6 Bloemfontein (16:00): Greqi – Nigeri

Johannesburg (20:30): Argjentine - Korea e Jugut
22/6 Durban (20:30): Nigeria - Korea e Jugut

Polokwane (20:30): Greqi - Argjentine



Grupi C
12/6 Rustenburg (20:30): Angli - USA
13/6 Polokwane (16:30): Algjeri - Slloveni
18/6 Johannesburg (16:00): Slloveni - USA

Città del Capo (20:30): Angli - Algjeri
23/6 Port Elizabeth (16:00): Slloveni – Angli

Pretoria (16:00): USA - Algjeri



Grupi D
13/6 Durban (16:00): Gjermani – Australi

Pretoria (20:30): Serbi - Gane
18/6 Port Elizabeth (13:30): Gjermani - Serbi
19/6 Rustenburg (13:30): Gane - Australi
23/6 Johannesburg (20:30): Gane – Gjermani

Nelspruit (20:30): Australi - Serbi



Grupi E
14/6 Johannesburg (13:30): Hollande – Danimark

Bloemfontein (16:00): Japoni - Kamerun
19/6 Durban (16:00): Hollande - Japoni

Pretoria (20:30): Kamerun - Danimark
24/6 Rustenburg (20:30): Danimark – Japoni

Città del Capo (20:30): Kamerun - Hollande



Grupi F
14/6 Città del Capo (20:30): Itali - Paraguaj
15/6 Rustenburg (13:30): Zelanda Re - Sllovaki
20/6 Bloemfontein (13:30): Sllovaki – Paraguaj

Nelspruit (16:00): Itali - Zelanda Re
24/6 Johannesburg (16:00): Sllovaki – Itali

Polokwane (16:00): Paraguaj - Zelanda Re



Grupi G
15/6 Port Elizabeth (16:00): Bregu Fildishte – Portugali

Johannesburg (20:30): Brazil - Korea Veriut
20/6 Johannesburg (20:30): Brazil - Bregu Fildishte
21/6 Città del Capo (13:30): Portugali - Korea Veriut
25/6 Durban (16:00): Portugali - Brazil

Nelspruit (16:00): Korea Veriut - Bregu Fildishte



Grupi H
16/6 Nelspruit (13:30): Honduras – Kili

Durban (16:00): Spanje - Zvicer
21/6 Port Elizabeth (16:00): Kili – Zvicer

Johannesburg (20:30): Spanje - Honduras
25/6 Pretoria (20:30): Kili - Spanje

Bloemfontein (20:30): Zvicer – Honduras





Rreth kombetareve pjesemarrese



ANGLIA

Runi është udhëheqësi i djemve të Kapelos



Anglia (4‑4‑1‑1)

Xheims, G.Xhonson, Ferdinand, Terri, A.Kol, Uolkot, Lampard, Berri, Xherrard, Runi, Heski.

Të shkojë si të shkojë, Fabio Kapelo ka “fituar” që tani. Fuqia dhe mbizotërimi i tij ndaj Anglisë ka errësuar edhe përpjekjen (e dështuar) të Jul Çezarit. Në dy vjet e gjysmë, ka fituar shumë besim, stimul dhe respekt: me fakte, jo me fjalë. Kualifikimi arrihet me 2 ndeshje para kohe. Duke fshirë ankthin e së shkuarës, trajneri italian, ka drejtuar në mënyrë të saktë dhe të përpiktë edhe grupin, tradicionalisht me probleme, që e ka shoqëruar Anglinë në takimet e mëdha prestigjioze. “Ëag”-sat (gratë, të fejuarat dhe të dashurat e futbollistëve) nuk do të jenë ndonjë problem, Kapelo do t’i lejojë t’i takojnë të dashurit e tyre vetëm pas ndeshjeve në hotelin e grumbullimit.

Jehona e skandaleve të Xhon Territ dhe Eshli Kolit ishte shumë e madhe, por mjaftoi ndërhyrja e “Don Fabios” dhe qetësia u kthye si më parë. Një qetësi mbresëlënëse: është hera e parë që anglezët përgatiten në një Botëror pa e tepruar. Gatishmëria e Kapelos dëshmon sigurinë për t’u paraqitur mirë në Afrikën e Jugut, në shkëlqimin e vlerësimeve të cilësisë dhe defekteve. Objektivi i anglezëve është të dalin të paktën deri në çerekfinale, ndërsa gjysmëfinalja do të ishte një rekord. Por varet edhe nga organika përfundimtare e grupit me 23 futbollistë. Duke filluar që nga Uejn Runi. Edhe një ndeshje në Premier Ligë akoma dhe sulmuesi 24-vjeçar do “të shpëtojë”, pavarësisht se Fergusoni e ka sforcuar disi me kaviljen e dëmtuar dhe problemet e tjera të fundit të sezonit. Anglia pa Runin është si Londra pa “Big Ben”-in (ora simbol e kryeqytetit). Me të, njeri-skuadër dhe “bomber”, ëndrra mund të bëhet realitet. Ndërkohë, ka përfunduar ëndrra personale e David Bekhamit, që gjithsesi do të ketë një rol të rëndësishëm në skuadër (nuk do të luajë për shkak të dëmtimit që pësoi me Milanin, por do t’i qëndrojë afër ekipit), gjithnjë nëse programi i tij i riaftësimit do t’ia lejojë. Me mbrojtjen titullare, e gjitha e gatshme (me përjashtim të ndonjë problemi të Rio Ferdinandit), Kapelo ka dy probleme për të zgjidhur: krahun e djathtë të mesfushës dhe portierin. Uolkot, Leonon, Rajt-Filips dhe talenti Adam Xhonson, janë në listë për rolin që ishte i Bekhamit. Mes dy shtyllave nuk ka ndonjë portier klasi, nga veterani Xheims, Grini e deri te premtuesi Hart. Por në tri javë përgatitje, Kapelo mund të bëjë mrekulli. Nëse Zoti “shpëton” Runin.



FRANCA

Skandalet, dëmtimet dhe Domeneku, Franca në kaos



Franca (4‑2‑3‑1)

Loris, Sanja, Galas, Abidal, Evra, Tulalan, Vieira, Riberi, Gurkuf, Malouda, Henri.

Mes skandaleve të seksit, lojtarëve të dëmtuar ose jashtë forme dhe diktatit të një komisari teknik të urryer nga të gjithë me ditët e numëruara, Franca paraqitet në “Botërorin 2010″ në versionin “armata Brancaleone”, por gjithnjë nën kostumin e nënkampionëve të Botës në fuqi. Megjithatë Domeneku është në dyshim për të ardhmen. Brenda qershorit, Federata Franceze e Futbollit, do të njoftojë pasardhësin e tij dhe trajneri “i gjelave” mund të “hakmerret” me zgjedhje ekstreme në skuadër dhe grumbullime të paparashikueshme. Me taktin e tij të zakonshëm, Rajmondi e ka sqaruar që do të thërrasë në kombëtare vetëm ata lojtarë që sakrifikojnë për fanellën (”Do t’i qëlloj me pushkë zonjat e para…”), dhe ata që janë më në formë. Një mesazh drejt skuadrës, sidomos në repartin e sulmit, i cili është më i mbipopulluari dhe ai që ka më shumë probleme dëmtimesh. Francezët kujtojnë akoma me nostalgji Zinedin Zidanen apo Vieiranë, Sanjolin dhe Turamin. Dilema kryesore i takon mbrojtjes, ku Domeneku ka bërë eksperimente të ndryshme, duke skartuar Meksesin dhe duke synuar te Eskude, Bumsong, Ciani, Fani, Rami.

Titullarët duhet të jenë Gallas e Abidal, ndonëse kanë probleme fizike të shpeshta. Për më shumë është edhe çështja “Vieira”, i cili duhet ta mbyllë si protagonist sezonin me Mançester Sitin për të zeruar dyshimet e trajnerit ndaj tij. Rikthimi i tij te blutë do të vinte në dyshim një nga dy mesfushorët Diarra.

Këtyre problemeve u shtohet edhe skandali i seksit i Riberisë dhe Benzemasë, të cilët kanë përfunduar nën akuzat e një prostitute minorene. Ministri i Sportit e ka këshilluar Domenekun të mos i marrë në Afrikën e Jugut dy futbollistët nëse do të përfundojnë nën hetim. Procedurat duhet të shtyhen pas Botërorit, por Benzema, pak i preferuar nga Domeneku, mund të qëndrojë gjithsesi në shtëpi, për t’i lënë vendin të parapëlqyerit Zhinjak. Mes jo favoritëve, figurojnë Xhibril Sise, sërish “bomber” në Greqi me Panathinaikosin, “i pavdekshmi” Govu (pavarësisht nga skandali i seksit) dhe Nasri një nga protagonistët e Arsenalit. Bumsong e Eskude duhet të shohin pas shpine Fanin, Ramin e Cianinë.

Për sa i takon portës, Domeneku thuajse e ka zgjedhur: ai është Loris i Lionit, në epërsi ndaj Mandandës së Marsejës.



BRAZILI

Ronaldinjo rrezikon, lideri është Kakà



Brazil (4‑2‑2‑2)

Hulio Sezar, Maikon, Lusio, Huan, Bastos, Xhilberto Silva, Felipe Melo, Elano, Kakà, Luis Fabiano, Robinjo.

Për Ronaldinjon duket thuajse tashmë e pamundur: Ronaldo “Fenomeni” është jashtë çështjes dhe duket e pamundur që të jetë dikush në Botëror asnjëherë i grumbulluar në listat paraardhëse. “Kush e ndjek futbollin, nuk do të ketë surpriza”, - njofton Karlos Dunga, trajneri i kombëtares së Brazilit, i cili duket sikur ia ka “vjedhur” fjalët nga goja Enxo Bearxotit: “Nëse do të më duhej të ndiqja këshillat e gazetarëve, do të kisha nga një kombëtare ndryshe çdo të dielë”. Në portë nuk diskutohet Hulio Sezari. Surpriza e 12-të duhet të jetë Mondragon Doni, i cili është zhvendosur në stolin e Romës po nga bashkëkombasi i tij, Hulio Serxhio. Gomezi i Totenhemit dhe Viktori i Gremios, janë në balotazh për vendin e tretë. Në krahun e djathtë të mbrojtjes, nuk ka aspak dyshime: Dagllas Maikon titullar, Daniel Alves rezervë dhe një mundësi e shkëlqyer për mesfushën, sidomos në krahun e majtë. Në qendër, diga Lusio-Huan nuk kanë rivalë. Mes rezervave, vendet e prenotuara janë për milanistin Tiago Silva dhe qendërmbrojtësin e Benfikës, Luizao. Krahu i majtë mbetet dhe roli më i pasigurt për Dungën. Mishel Bastos (te Lioni luan në mesfushë), është për momentin favorit në vend të ish-interistit Zhilberto. Në alternativë është edhe anësori i majtë Andrè Santos i Fenerbahçes. Mesfusha dhe sulmi? Felipe Melo vazhdon të jetë një nga njerëzit më të besuar të Dungës, si Xhilberto Silva (Panathinaikos) dhe Ramires (Benfika). Një mesfushë e blinduar në të gjitha aspektet. Kakà, është njeriu i krijimtarisë së lirë dhe fantazisë, nga këmbët e të cilit do të varet e gjithë skuadra. Por problemet e fundit fizike të fantazistit të Real Madridit, i kanë vendosur tifozët dhe kronistët në alarm. Në sulm, Luis Fabiano është golashënuesi i epokës së Dungës në kombëtare (megjithatë ka pak dyshime pas dëmtimit të fundit me Seviljen, ku mund edhe të rrezikojë), dhe me Robinjon duhet të formojnë dyshen titullare. Por është edhe Nilmari, që mund të luajë si sulmues i parë ose i dytë, ndonëse konsiderohet rezervë e parë. Ndërsa Adriano është në rrezik, por provat e fundit bindëse, sidomos në Kupën Libertadores, e afrojnë me Afrikën e Jugut. Problemet me alkoolin dhe femrat i ka lënë, “Selesao” është më e rëndësishme. Në fund Grafite (Volfsburg) mund të jetë sulmuesi i pestë. Nëse Mourinjo arriti në finalen e Ligës së Kampioneve, ia detyron edhe atij…



ITALIA

Lipi nuk ndryshon, dyshimi është Toti



Italia (4‑3‑1‑2)

Bufon, Kanavaro, Kielini, Groso (Krishito), Kamoranezi (Pepe), De Rosi, Markizio, Pirlo, Xhilardino (Di Natale), Iakuinta.

Nostalgjik? Koherent? Marçelo Lipit i thonë dhe e përkufizojnë me të gjitha, por ai vazhdon përpara në rrugën e tij si Enxo Bearxoti: nga “Gjermania 2006″ në “Afrikë e Jugut 2010″ gjithnjë me lojtarët e tij të besuar. Të paktën dhjetë vijnë nga veprimtaria e zhvilluar në Gjermani para katër vjetësh dhe nuk ka hapësirë për ata që duan “të minojnë” grupin, nga Kasano te Baloteli. Në një futboll thashethemesh, një Botëror i fituar mund të sigurojë hapjen e besueshmërisë, por nuk është kështu. Komisari teknik, do të ulërasë nga gëzimi ose do të fundoset së bashku me idetë e tij, pastaj pa dyshim do të largohet, kokëulur ose krenar. Gjithçka është e vendosur që tani, ndonëse publiku dhe tifozët do ta marrin vesh vetëm pas 11 korrikut ose pak më herët. Tashmë skuadra është e formuar. Nuk ka asnjë dyshim mbi portierët: Bufon, Marketi e De Sanktis janë dy të tjerët, por në gusht me trajnerin e ri do të ketë hapësirë për Sirigun e Palermos (rezervë në stërvitjen që do të zhvillohet para Botërorit në Sestriere). Në Botëror Italia mund të heqë dorë nga një mbrojtës (Legrotalje) në këmbim të një mesfushori (Montolivo). Besim tek dy futbollistë të rinj, ndaj të cilëve trajneri “axurr” synon shumë, edhe në perspektivë të një reparti me tre qendërmbrojtës, Bonuçin e Krishiton. Dhe duke parë që Palombo mund të luajë disi më prapa, do të ishte më e lehtë të hiqej dorë nga Legrotalje (rezervë). Kasani i Palermos shpreson të kalojë Maxhion e Napolit për krahun e djathtë, edhe pse është e vështirë. Mesfusha dhe sulmi? Ai që rrezikon më shumë është Mauro Xherman Kamoranezi, që taktikisht është i pazëvendësueshëm, por vjen nga një sezon i dobët. Lipi i kërkon ama vetëm siguri fizike dhe psikologjike. Dhe me një Pepe (Udineze) në gjendje të shkëlqyer, mund të jetë ai i sakrifikuari, pavarësisht nga ajo që do të vendoset për Françesko Totin. Romanisti, i cili është kthyer në qendër të vëmendjes me gjestin e shëmtuar ndaj Balotelit në finalen e Kupës së Italisë, flet shpesh me Lipin. Nuk është një zgjedhje e lehtë për kombëtaren, por duket se është komplikuar edhe më pas polemikave të fundit. Rezerva? Kandreva ose Kosu. Në sulm, me Iakuintën, Xhilardinon, Di Natalen e Pacinin të sigurt, mbetet një vend bosh: Borrielo është në “pole-position” ndaj Xhiuzepe Rosit dhe Kualjarelës. Modulet e Lipit do të jenë elastikë (4-3-1-2 ose 3-4-1-2).





ARGJENTINA

Leo Mesi, “ylli” i një sulmi të frikshëm



Argjentina (4‑4‑2)

Romero, Otamendi, Demikelis, Samuel, Hajnce, Gutierrez, Maskerano, Veron, Di Maria, Higuain, Mesi.

Lojtari më i mirë i botës, një varg sulmuesish “të frikshëm”, disa mesfushorë që “qeverisin” duke luftuar dhe pastaj një mur mbrojtës për t’u pasur zili. Në letër, Argjentina udhëton drejt Afrikës së Jugut, pa pasur pika të dobëta në organikë, por edhe me dilemën e madhe, nëse trajneri Diego Armando Maradona do të jetë në gjendje t’i drejtojë këta “yje”. Kjo sepse kur bëhet fjalë për të motivuar skuadrën nuk ka më bukur se të kesh trajner lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave, por gjithçka kalon nga planet taktike. Duke filluar që nga grumbullimi i 23 futbollistëve, ndërsa disa zgjedhje të Maradonës ka të ngjarë të ngjallim dyshime. Për shembull, ka shumë mundësi që Maradona të lërë në shtëpi dyshen e Interit, Havier Zaneti dhe Estebian Kambiaso. “Fatmirësisht”, kohët e fundit ka nisur të besojë te Valter Samueli dhe Diego Milito, protagonistët e tjerë të sezonit të shkëlqyer zikaltër. Maradona duket se i ka idetë e qarta në lidhje me formacionin dhe këtë e tregoi në miqësoren ndaj Gjermanisë. Maskerano dhe Veron do të luajnë në qendër të mesfushës, ndërsa Di Maria dhe Jonas Gutierrez do të luajnë në krahë. Leo Mesi do të jetë pas shpinës së qendërsulmuesit. Higuain niset në avantazh ndaj Militos. Gutierrez, që luan me Njukasëllin, në kategorinë e dytë angleze, është një zgjedhje, tek e cila Maradona beson shumë, pasi i garanton ekuilibër edhe në fazën mbrojtëse. Por kur do t’i duhet të fitojë me çdo kusht, Karlos Tevez mund të luajë shkëlqyeshëm si mesfushor i djathtë i avancuar. Por sidoqoftë gjithçka rrotullohet rreth Lionel Mesit dhe nuk ka si të ndodhë ndryshe kur ke në skuadër numrin 1. Mesi ka bërë një sezon të shkëlqyer me Barcelonën. Barça nuk ka fituar aq sa vjet, por Leo ka shkuar edhe më tej me shifrat e tij. 31 gola në kampionat, 8 në Ligën e Kampioneve dhe 4 në Kupën e Mbretit, për një total prej 43 golash, si askush tjetër në Europë. Goli është thjesht një “armë” shtesë e një fantazisti që pason, driblon dhe godet portën me një lehtësi mbresëlënëse. Botërori mund të jetë fillimi i një epoke në historinë e futbollit argjentinas. Maradona është i gatshëm t’ia lërë stafetën “pleshtit”. “Krahasimet janë pa vend. Maradona ka fituar Kupën e Botës dhe ka bërë epokën e tij, ndërsa Mesi do të fitojë dhe do të bëjë epokën e tij. Bota ka shtatë mrekulli, sepse s’mund krahasohet Koloseu me Kopshtin e Babilonisë,” - tha Karlos Biliardo, drejtor teknik i Argjentinës, trajneri që drejtoi Maradonën drejt suksesit në “Meksikë ‘86″.



SPANJA

Gola dhe spektakël, kush do ta ndalë Spanjën?



Spanja (4‑4‑2)

Kasiljas, S.Ramos, Pike, Pyjol, Kapdevila, Fabregas, Buskets, Ksavi, Injesta, Vila, Torres.

Tani ose kurrë! Spanja e nis pjesëmarrjen e saj të 13-të në botëror me “etiketën” e skuadrës për t’u mundur. Ndoshta e ndan “fronin” e favoritit me Brazilin apo Anglinë, por trofeu i Kupës së Botës nuk është një ëndërr e ndaluar. Spanja e meriton respektin për mënyrën si fitoi kampionatin e fundit europian dhe për faktin se në 41 ndeshje pësoi vetëm një humbje, atë ndaj SHBA-së në gjysmëfinalet e Kupës së Konfederatave. Iberikët bazojnë gjithçka te qarkullimi i topit dhe loja spektakolare, që del në pah nga cilësitë e padiskutueshme të Ksavit, Fabregasit, David Silvës, Ksabi Alonsos dhe Injestës, të cilët do të luajnë pas dy sulmuesve, nga më të mirët në botë, Fernando Torresit dhe David Vilës. Aktualisht, Spanja ka vetëm dy probleme: euforinë që ka arritur kulmin dhe disa titullarë të dëmtuar. Torres, Fabregas dhe Injesta janë në luftë me kohën për të qenë të gatshëm fizikisht. Torres dhe Fabregas ndoshta mund të mungojnë edhe në ndeshjen e parë ndaj Zvicrës, ndërsa Injesta është dëmtuar katër herë në harkun e këtij sezoni. Pastaj, David Vila ka luajtur me “pikatore” në ndeshjet e fundit të Valencias, për shkak të disa shqetësimeve muskulare. Gjithsesi, deri në fund të qershorit, kur do të fillojnë ndeshjet me eliminimin direkt mendohet se kampionët e lartpërmendur do të kenë arritur formën e duhur. Edhe nëse nuk ndodh diçka e tillë, alternativat nuk mungojnë. Kampionati spanjoll ka kurorëzuar shpërthimin e disa talentëve, të cilëve mund t’u besohet përgjegjësia e fanellës së “demave”. Anësori i Seviljes, Hezus Navas, më në fund ka larguar makthin, që e kish penguar të grumbullohej në të kaluarën me përfaqësueset e moshave. 24-vjeçari kishte refuzuar rregullisht ftesën, përfshi edhe atë të ekipit Shpresa, sepse sikurse Bojan Kërkiç nuk arrinte të përballonte ankthin, që i krijonte ndeshja e parë me kombëtaren. Edhe Kërkiç e kaloi këtë barrierë, por Del Boske mund ta lërë në shtëpi, pasi kolegu i tij te Barcelona, Pedro, ka shënuar 20 gola në këtë sezon dhe ofron një alternativë të vlefshme për Injestën apo Vilën. Në garë për vendin e sulmuesit të katërt spanjoll në botëror janë Fernando Lorente i Bilbaos dhe Alvaro Negredo i Seviljes. Në dyshim mbetet edhe roli i portierit të tretë. Katalanasit po ushtrojnë presionin që Viktor Valdes të marrë vendin e Diego Lopezit. Nuk dihet ende nëse do të ketë vend për Markos Senën, një nga “heronjtë” e Euro 2008-s.



GJERMANIA

Gjermania “e dëmtuar”, por me karakter



Gjermania (4‑2‑3‑1)

Nojer, Boateng, Tashi, Mertesaker, Lahm, Balak, Shvajnshtajger, Muler, Ozil, Podolski, Klose.

Nëse vështirësitë formojnë karakterin, Gjermania do të mbërrijë në Botëror me atributet e problemeve. Çdo ditë ka nga një lajm të keq për Joakim Lëv. Para pak ditësh trajneri i kombëtares së Gjermanisë ka humbur portierin titullar, Rëne Adler, i cili do të operohet për një frakturë në këmbë. Numri një i Bajernit të Leverkusenit, sapo i kishte rifilluar stërvitjet pas dëmtimit, por me sa duket rekuperimi nuk ishte i plotë dhe e detyroi të zgjedhë spitalin përpara Afrikës së Jugut. Adleri, ndër të tjera, ishte një nga kandidatët kryesorë për t’u thirrur për herë të parë në “manshaft”, i parapëlqyer para Nojerit dhe Vises, si pasardhës i Robert Henkes, që u vetëvra në dhjetorin e shkuar. Nojeri është tani favorit për vendin e titullarit; portieri i tretë mund të jetë Hans Jorg But, ndërsa ka qarkulluar edhe hipoteza e rikthimit të Jens Lehmanit, që sapo ka lënë futbollin. Ajo që ka vështirësuar ndërtimin e një skuadre të re dhe pa shumë yje, janë edhe sukseset e Bajernit të Mynihut dhe një kalendar pak racional. Gjermania do të grumbullohet më 12 maj, por pa lojtarët e Verder Bremenit, që më 15 maj do të ndeshen për finalen e Kupës së Gjermanisë ndaj Bajernit dhe pikërisht pa futbollistët e skuadrës së Van Galit, që më 22 maj do të luajnë finalen e Championsit ndaj Interit. Elementët e përfaqësuar nga skuadra bavareze (ka mundësi të thirren shtatë vetë), do të arrijnë me sa duket pas finales së Championsit, kur Lëvi do të ketë filluar pjesën e dytë të stërvitjes në Itali (në fillim në Siçili, pastaj në Alto Adixhe). “Blloku” i Bajernit, përfshirë dhe protagonistin e fundit, Tomas Muler jep besim. Por a do të kenë Lahmi e Kloze me shokë freskinë e nevojshme për Botërorin që nis më 11 qershor? Duhet thënë që gjermanët, nënkampionë të Europës, nuk janë mes kombëtareve favorite për Kupën e Botës, por në dy edicionet e fundit, kanë shkuar gjithnjë në pod (të dytët e të tretët). Pra, një skuadër e paparashikueshme, sepse Gjermania është Gjermani dhe këtë mund ta konfirmojë edhe në Afrikën e Jugut. Mesfusha është reparti më i fortë i skuadrës gjermane: Balak, Shvajnshtajger, Myler dhe turku i natyralizuar në gjerman Mesud Ozil, japin siguri dhe kanë një potencial të madh, ndonëse sulmi është ai i Botërorit të fundit në “Gjermania 2006″, Podolski-Klose. Dyshja me origjinë polake nuk ka qenë në nivelin e duhur në sezonin e fundit.



HOLANDA

Shnejder dhe Roben, rikthimi i “të vonuarve”



Holanda (4‑2‑3‑1)

Stekelenburg, Van Der Viel, Boulahruz, Vlar, Matijsen, Van Bomel, Van Bronkhorst, Roben, Shnejder, Kait, Van Persi.

Pasi u mbyll kampionati javën e shkuar me fitoren e Tventes kampione, (për herë të parë në historinë e saj), Holanda përqendrohet më së miri në Botërorin e Afrikës së Jugut. Trajneri Bert Van Marvijk, i cili i fitoi të gjitha ndeshjet kualifikuese, do ta fillojë me një stërvitje të parë pikërisht nesër në Honderlo, me futbollistët e kampionatit vendës, që sapo u mbyll. Një kohë e mjaftueshme në prag të grumbullimit zyrtar që do të bëhet të martën. Në fillim nuk do të jetë Van Nistëlroi, që gjithsesi mund të “ripeshkohet” në vazhdimësi. Nga 19 maji, do të bashkohen me skuadrën ata që luajnë me kampionatet e tjera europiane, por pa Uezli Shnejderin (Inter, Arjen Robenin e Mark van Bomel (Bajern Mynih), të përkushtuar në finalen e Ligës së Kampioneve më 22 maj në Madrid. Dy do të jenë miqësoret, më 1 qershor kundër Ganës dhe më 5 kundër Hungarisë. Botërori për Holandën (grupi E) do të fillojë më 14 qershor ndaj Danimarkës, pastaj ndaj Japonisë më 19 qershor dhe me Kamerunin më 24, teksa në ndeshjen e 1/-8-ave të finales, mund të përballet me Italinë (grupi F). “Portokallinjtë” në Botëror do të luajnë me një uniformë të ngjashme me atë të viteve 1974, 1978 dhe 2000: mbathje të zeza, fanellë ngjyrë portokalli me shirita dhe vija të zeza. Një uniformë gjithsesi shumë speciale, sepse është plotësuar dhe realizuar në një material të ricikluar ngaqë duhen 8 shishe “Pet” për të prodhuar një fanellë të tillë. Në të vërtetë, edhe tetë skuadra të tjera, do të mbajnë uniforma me material të ricikluar, për të cilin në total janë përdorur 23 mijë shishe, që i korespondojnë 254.000 kilogramëve bojë. Edhe sporti ka filluar të kurohet nga detajet më të vogla. Duke u kthyer te sistemi i lojës së Van Marvijkut, një skemë 4-2-3-1 e pastër, reparti më i fortë i skuadrës do të jetë sulmi, me Robenin nga e majta, Shnejderin në qendër, Kaitin nga e djathta dhe Van Persin të vetëm në sulm. Një modul i suksesshëm sidomos në miqësoret e fundit, por edhe në takimet kualifikuese. Për sa i takon mbrojtjes, aty është edhe ndoshta pika më e dobët e kombëtares holandeze, ndërsa trajneri Van Marvijk ua ka besuar këtë repart dy lojtarëve të ardhur nga formacioni vendës Van Der Viel e Vlar, ndërsa Matijsen e Boulahruz vijnë nga kampionati gjerman, i pari nga Hamburgu dhe i dyti nga Shtutgarti.



PORTIERET

Bufoni me shokë, “duar” të arta në Afrikë

Etapa e parë e udhëtimit mes lojtarëve më të mirë në botë, ata që janë të gatshëm të shkëlqejnë mbrëmjet e Botërorit afrikanojugor. Katër portierë për katër histori të ndryshme, të bashkuar nga etiketa e “Numrit 1″. Që në veprimtaritë e mëdha, roli i mbrojtësve ekstremë është bërë gjithnjë e më shumë vendimtar sa u takon rezultateve, nuk është një lajm i ri.

Në 2010-ën, me topat më të lehtë dhe një lojë më të shpejtë, rëndësia e portierit krahasohet me atë të numrave 10-të më të mirë të shekullit të shkuar. Sot, një portier është vendimtar sa një qendërsulmues. Sot një porier të lejon të bësh hapin cilësor.

MADE IN ITALY - Shembulli më i mirë është Xhixhi Bufon. Portieri i Juves mbetet pika e forcës te Italia e Lipit, ndoshta i vetmi lojtar italian që kombëtaret e tjera e kanë zili. Nëse në Gjermani “axurret” fituan Kupën e Botës, Pirlo me shokë duhet të falënderojnë edhe mrekullitë e Xhixhit, nëse është e vërtetë që i vetmi që i shënoi gjatë një aksioni ishte Zakardo, protagonist i një autogoli në barazimin 1-1 me SHBA-në. Dëmtimet e shumta sezonale e penguan të stërvitet rregullisht, por mbetet një siguri.

I PARACAKTUAR - Karriera e Iker Kasiljasit me siguri ka qenë e shkruar. Janë të shumtë rekordet e tij: në moshën 18-vjeçare fiton vendin e titullarit te Real Madridi, 19 vjeç fiton Ligën e Kampioneve dhe debuton në kombëtare, 21 vjeç bëhet titullar fiks te Spanja dhe 23 mban për herë të parë shiritin e kapitenit. Reagues mes dy shtyllave dhe i sigurt në daljet e ulëta, Kasiljas me përvojën e tij, është vlera e shtuar në kolektivin e kampionëve të Europës, i pasur me cilësi të larta.

NË DEBUTIM - I njëjti diskutim vlen edhe për Hulio Sezarin dhe Brazilin e tij. Prej kohësh te “Selesao” niset me favorin e parashikimeve. Te Brazili nuk mungojnë lojtarët teknikë, fantazistët po ashtu, mëngjërashët dhe lojtarët që ekzekutojnë saktësisht goditjet standarte janë të panumërt, po portieri? Duke parë që Dunga ka gjetur një ekuilibër të përsosur në skuadrën e tij, me Hulion, Brazili duket se nuk ka më pika të dobëta. Me formën dhe zhdërvjelltësinë e tij me Interin, 29-vjeçari ka fituar besim, duke lënë pas portierë me nivel gjithashtu si Dida (Milan), Gomez (Totenhem, portieri i dytë në “Selesao”), Doni (Roma, portier i tretë), Helton (Porto) apo zbulimi i fundit Hulio Serxhio (Roma).

LORIS - Do të jetë Botërori i parë si titullar edhe për Hugo Loris. Talenti francez, që ka një përvojë të suksesshme në Ligën e Kampioneve me Lionin e tij, ka fituar “betejën” edhe kundër skeptikëve. I ri në moshë, siguri mes dy shtyllave dhe një pikë referimi për mbrojtjen e Francës, Lorisi do të jetë një armë plus për kombëtaren e Domenekut. Trajneri i kombëtares së “gjelave” ia ka besuar portën pikërisht talentit të Lionit përpara Mandandës së Olimpik Marsejës dhe Karrasosë së Bordosë.



Më i paguari i historisë

Xhixhi Bufon, 32 vjeç (Itali)

Xhianluixhi Bufon, ka lindur të Karrara më 28 janar 1978. Ka debutuar në Serinë A me fanellën e Parmës vetëm 17 vjeç: ishte 19.11.95 në “Tardini” në ndeshjen Parma-Milan 0-0. Në verën e 2001-it kaloi te Juventusi për një shifër rekord prej 105 miliardë liretash plus kartonin e Bakinit. në Serinë A ka luajtur me Parmën e Juven 404 ndeshje. Ka debutuar me kombëtaren më 29.10.97 në Rusi-Itali 1-1. Kampion i Botës në 2006-ën dhe kampion i Europës me “U-21″ në 96-ën.



Protagonist në Konfederatën e fundit

Hulio Sezar, 30 vjeç (Brazil)

Hulio Sezar Soares Espindola, i njohur thjesht si Hulio Sezar, ka lindur në Rio de Zhanejro më 3 shtator 1979. Nga 2005-sa është portieri titullar i Interit, klub me të cilin ka fituar 3 kampionate (plus një në tavolinë), 3 Superkupa Italie dhe dy Kupa Italie. Kampion i Botës me Brazilin “U-17″ në 97-ën. Me fanellën e “Selesaos” ka fituar një Kupë Amerike në 2004-ën dhe Kupën e Konferedatave verën e shkuar. Do të jetë Botërori i tij i parë, ndërkohë që është në garë për titullin në Itali dhe Championsin.



Një jetë te Reali, kampion në 2008-ën

Iker Kasiljas, 28 vjeç (Spanjë)

Iker Kasiljas ka lindur në Mostoles më 20 maj 1981. Është kapiteni i kombëtares spanjolle dhe i Real Madridit, i vetmi klub në karrierën e tij. Me Realin ka fituar 2 Liga Kampionesh, një Kupë Interkontinentale, një Superkupë Europiane, përveç 4 kampionateve dhe tre Superkupave të Spanjës. Sipas “IFFHS”-së, Instituti Botëror i Historisë dhe Statistikave në Futboll, ka qenë portieri më i mirë në Botë në 2008-ën dhe në 2009-ën. Me Spanjën fitoi edhe Europianin e fundit para dy vjetësh.



Talenti i kërkuar nga Milani e Lacio

Hugo Loris, 23 vjeç (Francë)

Hugo Loris ka lindur në Nisë më 26 dhjetor 1986-të. Është konsideruar në Francë si portieri më i mirë në absolut, përpara kolegëve të tjerë si Mandanda, Karraso e Rufier. Ka ardhur te Lioni nga Nisa, klub tek i cili është rritur që nga skuadra e të rinjve në 2008-ën së bashku me Edersonin. Loris është kërkuar nga Milani dhe para së gjithash nga Lacio në merkatën e vitit që shkoi. Në këtë sezon ka bërë një paraqitje shumë të mirë, duke qenë vendimtar në rezultatet e Lionit deri në Champions.





MBROJTJA

Kanavaro ikona e mbrojtjes, Pike e ardhmja

Lider i mbrojtjes, ndonjëherë i gjithë skuadrës. Roli i mbrojtësit të qendrës është një nga më delikatët. Veçanërisht kur në një eveniment si Botërori, ke përballë talentët më të mirë që janë në qarkullim. Rëndësinë e mbrojtjes italianët e njohin shumë mirë. Për vite kanë qenë shembull për të gjithë botën. Në më shumë se një rast i kanë ndërtuar triumfet e tyre, duke u bazuar tek arti për të mos i lënë asnjë hapësirë kundërshtarit.

HERA E FUNDIT - Italianët e mbajnë mend shumë mirë paraqitjen monumentale të Kanavaros. Triumfi në Gjermani 2006 mban etiketën “Made in Italy” dhe fytyrën e Fabios. I pakalueshëm në luftën në ajër, në shpejtësi dhe në përballjen një me një me kundërshtarët. Kapiteni i Italisë, që mbas Afrikës së Jugut do t’i thotë lamtumirë kombëtares, nuk ka të njëjtin rendiment si në të kaluarën, por mbetet një ikonë ndërkombëtare në pozicionin e tij, një shembull jashtë dhe brenda fushës, që duhet studiuar nga ata që duan të bëjnë këtë profesion.

DEBUTUES - Pavavrësisht sezonit zhgënjyes me Juventusin dhe moshën e madhe, kapiteni italian meriton akoma të bëjë pjesë tek grupi i mbrojtësve më të mirë të botës. Një grup ku tani bën pjesë me të drejtë Zherard Pike. Mbrojtësi i Barcelonës është shembulli ideal i mbrojtësit qëndror modern. I kujdesshëm dhe i zgjuar në fazën mbrojtëse, ai i bashkon markimit të kundërshtarit një aftësi të jashtëzakonshme në kontrollin dhe mbajtjen e topit. Ka vizion loje dhe në disa momente gjatë ndeshjes mund të kthehet në një mesfushor sulmues. Nuk ka bërë pjesë në kombëtaren spanjolle që ka fituar europianin e fundit, por në Kupën e Konfederatave ka treguar se ka eksperiencën e mjaftueshme për të luajtur me kombëtaren.

SIGURI - Atë eksperiencë, e cila e bën Lusion dhe Terrin të pazëvendësueshëm tek Brazili dhe Anglia. Kapelo ia ka dorëzuar çelësat e mbrojtjes angleze kapitenit të Çelsit, që në tre edicionet e fundit të Championsit ka fituar titullin si mbrojtësi më i mirë i këtij kompeticioni. Terri e ka humbur shiritin e kapitenit për çështje që nuk kishin të bënin me futbollin, por për shokët e skuadrës mbetet një pikër referimi shumë e rëndësishme. Forca fizike dhe loja perfekte në ajër e lejojnë Terrin të jetë një armë më shumë edhe në sulm, veçanërisht gjatë goditjeve nga këndi ose nga ato të dënimit. Më pas, vjen Lusio, një lojtar me teknikë braziliane dhe mentalitet europian. Klas dhe eksperiencë pa fund, Dunga e ka bërë kapiten të Seleçaos dhe ai do të kërkojë t’ia shpërblejë duke i dhuruar Kupën e Botës në Afrikën e Jugut.



Kapiteni i Italisë

“Topi i Artë” dhe “Lojtari më i Mirë i FIFA”-s

Fabio Kanavaro ka lindur në Napoli më 13 shtator 1973. Ka debutuar në Serinë A me Napolin më 7 mars të vitit 1993. Në Itali ka luajtur edhe me Parmën, Interin dhe Juventusin, duke fituar dy Kupa të Italisë, një Superkupë të Italisë, një Kupë UEFA dhe dy kampionate të fituar me Juventusin (njëri i anulluar dhe tjetri i hequr nga drjetësia sportive). Me Realin ka fituar dy kampionate dhe një Superkupë në Spanjë. Me Italinë ka zënë vendin e dytë në Europianin e 2000-it, para se të fitonte Botërorin e 2006-ës. Ka fituar “Topin e Artë” dhe çmimin “Lojtari më i Mirë i FIFA”-s në 2006-ën.



Kapiteni i Brazilit

Kampion Bote në 2002-in me “Selesaon”

Lusimar Ferreira da Silva, më mirë i njohur si Lusio, ka lindur në Brazil më 8 maj të 1978-ës. Në Europë ka kaluar në vitin 2000, në Gjermani me Bajer Leverkusenin, ka humbur një finale të Championsit kundër Realit të Madridit në 2002-in. Me Bajernin ka fituar tre kampionate, tri Kupa të Gjermanisë dhe dy Kupa të Ligës. Kapiteni aktual i Brazili, me fanellën e Seleçaos është shpallur kampion i Botës në 2002-in në Kore dhe Japoni. Gjithmonë me kombëtaren ka fituar dy edicionet e fundit të Kupës së Konfederatave: Gjermani 2005 dhe Afrikë e Jugut 2009.



Mbrojtësi i Spanjës

Ka fituar gjithçka me Barcelonën

Zherard Pike ka lindur në Barcelonë më 2 shkurt të 1987-ës. Eshtë rritur në “kantierin” e katalanasve, por futbollin profesionist e ka nisur në Angli me Mançester Junajtid (2004). Me anglezët ka fituar një Champions, një kampionat, një Kupë të Ligës dhe një Superkupë. Eshtë kthyer tek Barcelona në 2008-ën. Në sezonin e kaluar ka fituar gjithçka me Barçën: kampionatin, Kupën e Spanjës, Superkupën e Spanjës, Champions Ligën, Superkupën e Europës dhe Botërorin për klube. 23-vjeçari, konsiderohet një nga mbrojtësit më të mirë të botës.



Ish-kapiteni i Anglisë

Prej tre sezonesh më i miri në Champions

Xhon Xhorxh Terri ka lindur në Barking më 7 dhjetor të 1980-ës. Në moshën 14-vjeçare është bërë pjesë e sektorit të të rinjve të Çelsit. Me blutë e Londrës ka fituar tre kampionate, dy Kupa të Anglisë, dy Kupa të Ligës dhe dy Superkupa të Anglisë. Eshtë shpallur tri herë “Mbrojtësi më i mirë i Champions Ligës” (2006‑07, 2007‑08, 2008‑09). Por pikërisht Championsi përfaqëson një plagë të hapur, duke parë se ka humbur penalltinë vendimtare në finalen kundër Junajtid (2008). Tek kombëtarja ka humbur shiritin e kapitenit për shkak të një skandali seksual.



Afrika e Jugut është gati për Botërorin

Në rrugën midis aeroportit dhe qytetit, komunat e zeza të Kejp Taunit i shmangen me shpejtësi syrit të vizitorëve të huaj. Aty jetojnë një milionë e gjysëm njerëz dhe shumë kanë menduar se, nëse do të kishte patur probleme për sigurinë e Botërorit, do të kishin ardhur prej aty. Ndërsa, të premten e kaluar, kanë qenë 5 ekstremistë të bardhë të së djathtës që janë akuzuar për terrorizëm, sepse projektonin atentate pikërisht në komunat e mësipërme. “Askush nuk do ta prishë Botërorin”, ka bërë të ditur ministri i policisë, Mtetua. Dhe në fakt, kur ka mbetur edhe një muaj nga fillimi i kampionatit botëror, gjithçka po ecën në rrugën e duhur, teksa Afrika e Jugut duket se është gati për momentin e madh.

SIGURIA - Do të jenë 44 mijë policët, që do të kenë për detyrë të ruajnë sigurinë e Botërorit, me 39 helikopterë dhe 55 mijë policë të tjerë në gadishmëri. Qeveria ka shpenzuar deri tani 67 milionë euro dhe parashikon të shpenzojë edhe 64 milionë të tjerë. Rreth stadiumeve qëndrojnë mjete të blinduara dhe mund të vihen re bateritë antiajrore që janë montuar që tani.

INVESTIMET - Qveria ka shpenzuar 1,2 miliardë euro për rregullimin e autostradave dhe 1,8 për aeroportët. Polemika kanë lindur për sistemin e ri të autobusëve urbanë të shpejtë (BRT) që kanë filluar të punojnë në Johanesburg dhe këto ditë do të fillojnë edhe në Kejp Taun. Autobusët do të jenë gratis dhe do të udhëtojnë 18 orë në ditë, duke bërë të mundur kështu ndalimin e trafikut të makinave 7 orë para çdo ndeshjeje. Ky fakt ka sjellë edhe reagimin e mijëra shoferëve të taksive kolektive që për më pak se një euro lëvizin nga njëra anë e qytetit tek tjetra.

STADIUMET - Dhjetë stadiumet janë gati. 900 milionë eurot e shpenzuara duken qartë. Do të mund të presin në total 570 mijë njerëz. Më i madhi është “Soccer City” i Johanesburgut (kapaciteti 95 mijë), më tërheqësi “Moses Mabhida” në Durban. Deri tani janë shitur më shumë se 2,5 milionë bileta, gjysma në Afrikën e Jugut dhe ndjekin Amerika (130 mijë) e Anglia (97 mijë).





Perberjet e te gjitha kombetareve finaliste te Boterorit 2010

GRUPI A
Afrika e Jugut

Trajner: Carlos Alberto Parreira
PORTIERE: Itumeleng Khune (Kaizer Chiefs), Moeneeb Josephs (Orlando Pirates), Shu-Aib Walters (Maritzburg United), Rowen Fernandez (Arminia Bielefeld)
MBROJTES: Matthew Booth (Mamelodi Sundowns), Siboniso Gaxa (Mamelodi Sundowns), Innocent Mdledle (Mamelodi Sundowns), Bongani Khumalo (SuperSport United), Tsepo Masilela (Maccabi Haifa), Aaron Mokoena (Portsmouth), Bryce Moon (PAOK), Anele Ngcongca (Racing Genk), Siyabonga Sangweni (Golden Arrows), Lucas Thwala (Orlando Pirates)
MESFUSHORE: Surprise Moriri (Mamelodi Sundowns), Franklin Cale (Mamelodi Sundowns), Lance Davids (Ajax Cape Town), Kagisho Dikgacoi (Fulham), Andile Jali (Orlando Pirates), Teko Modise (Orlando Pirates), Reneilwe Letsholonyane (Kaizer Chiefs), Siphiwe Tshabalala (Kaizer Chiefs), Thanduyise Khuboni (Golden Arrows), Steven Pienaar (Everton), MacBeth Sibaya (Rubin Kazan)
SULMUES: Benni McCarthy (West Ham), Katlego Mphela (Mamelodi Sundowns), Siyabonga Nomvethe (Moroka Swallows), Bernard Parker (FC Twente).Meksika:



Trajner: Javier Aguirre
PORTIERE: Guillermo Ochoa (América), Luis Michel (Guadalajara) y Óscar Pérez (Chiapas).
MBROJTES: Rafael Márquez (Barcelona), Carlos Salcido (PSV Eindhoven), Francisco Javier Rodríguez (PSV Eindhoven), Ricardo Osorio (Sttugart), Héctor Moreno (AZ Alkmaar), Paul Aguilar (Pachuca), Efraín Juárez (Pumas), Johnny Magallón (Guadalajara), Juan Carlos Valenzuela (América), Adrián Aldrete (Morelia), Jorge Torres (Atlas).
MESFUSHORE: Andrés Guardado (La Coruña), Jonathan Dos Santos (Barcelona), Gerardo Torrado (Cruz Azul), Israel Castro (Pumas).
SULMUES: Carlos Vela (Arsenal), Giovanni Dos Santos (Galatasaray), Guillermo Franco (West Ham), Pablo Barrera (Pumas), Cuauhtémoc Blanco (Veracruz), Adolfo Bautista (Guadalajara), Alberto Medina (Guadalajara), Javier Hernández (Guadalajara).Uruguaji:



Trajner: Óscar Tabárez
PORTIERE: Fernando Muslera (Lazio, Italia), Juan Castillo (Deportivo cali, Colombia), Martín Silva (Defensor Sporting).
MBROJTES: Martín Cáceres (Juventus, Italia), Mauricio Victorino (Universidad de Chile), Diego Lugano (Fenerbahce, Turquía), Diego Godín (Villarreal, España), Andrés Scotti (Colo Colo, Chile) y Jorge Fucile (Oporto, Portugal).
MBROJTES: Álvaro Fernández (Universidad de Chile), Sebastián Eguren (Alk Stocolmo, Suecia), Walter Gargano (Nápoles, Italia), Maximiliano Pereira (Benfica, Portugal), Diego Pérez (Mónaco, Francia), Alvaro Pereira (Oporto, Portugal), Egidio Arévalo Ríos (Peñarol), Jorge Rodríguez (River Plate), Ignacio González (Levadiakos, Grecia), Nicolás Lodeiro (Ajax, Holanda), Álvaro González (Nacional).
SULMUES: Diego Forlán (Atlético Madrid, España), Sebastián Fernández (Banfield, Argentina), Luis Suárez (Ajax, Holanda), Sebastián Abreu (Botafogo, Brasil), Edison Cavani (Palermo, Italia) y Jorge Martínez (Catania, Italia).Franca:



Trajner: Raymond Domenech
PORTIERE: Hugo Lloris (Lyon), Steve Mandanda (Marsella), Cédric Carrasso (Burdeos), Mickaël Landreau (Lille)
MBROJTES: William Gallas (Arsenal), Eric Abidal (Barcelona), Bakary Sagna (Arsenal), Patrice Evra (Manchester United), Rod Fanni (Rennes), Gaël Clichy (Arsenal), Marc Planus (Burdeos), Anthony Réveillère (Lyon), Adil Rami (Lille), Sébastien Squillaci (Sevilla)
MBROJTES: Abou Diaby (Arsenal), Alou Diarra (Burdeos), Lassana Diarra (Real Madrid), Yoann Gourcuff (Burdeos), Yann M’Vila (Rennes), Florent Malouda (Chelsea), Jérémy Toulalan (Lyon)
SULMUES: Nicolas Anelka (Chelsea), Hatem Ben Arfa (Marsella), Jimmy Briand (Rennes), Djibril Cissé (Panathinaikos), André-Pierre Gignac (Toulouse), Sidney Govou (Lyon), Thierry Henry (Barcelona), Franck Ribéry (Bayern Múnich), Mathieu Valbuena (Marsella).GRUPI B
Argentina:



Trajner: Diego Maradona
PORTIERE: Sergio Romero (AZ Alkmaar), Mariano Andújar (Catania), Diego Pozo (Colón).
MBROJTES: Nicolás Otamendi (Vélez), Martín Demichelis (Bayern Munich), Walter Samuel (Inter), Gabriel Heinze (Olimpyque Marsella), Nicolás Burdisso (Roma), Ariel Garcé (Colón), Clemente Rodríguez (Estudiantes), Juan Manuel Insaurralde (Newell´s), Fabricio Coloccini (Newcastle).
MESFUSHORE: Jonás Gutiérrez (Newcastle), Juan Sebastián Verón (Estudiantes), Javier Mascherano (Liverpool), Ángel Di María (Benfica), Juan Mercier (Argentinos Jrs.), José Sosa (Estudiantes), Javier Pastore (Palermo), Mario Bolatti (Fiorentina), Jesús Dátolo (Olympiacos), Sebastián Blanco (Lanús).
SULMUES: Lionel Messi (Barcelona), Gonzalo Higuaín (Real Madrid), Carlos Tévez (Manchester City), Diego Milito (Inter), Sergio Agüero (Atlético Madrid), Ezequiel Lavezzi (Nápoli), Martín Palermo (Boca).Nigeria:



Trajner: Lars Lagerback
PORTIERE: Vincent Enyeama (Hapoel Tel Aviv), Dele Aiyenugba (Bnei Yehuda), Austin Ejide (Hapoel Petah Tikva), Bassey Akpan (Bayelsa United).
MBROJTES: Taye Taiwo (Olympique Marsella), Elderson Echiejile (Rennes), Chidi Odiah (CSKA Moscú), Onyekachi Apam (OGC Niza), Joseph Yobo (Everton), Daniel Shittu (Bolton Wanderers), Ayodele Adeleye (Sparta Rotterdam), Rabiu Afolabi (SV Salzburgo), Terna Suswan (Lobi Stars).
MBROJTES: Kalu Uche (Almería), Dickson Etuhu (Fulham), John Obi Mikel (Chelsea), Sani Kaita (Alaniya), Haruna Lukman (AS Monaco), Yusuf Ayila (Dynamo Kiev).
SULMUES: Yakubu Aiyegbeni (Everton), Victor Anichebe (Everton), Chinedu Obasi (TSG Hoffenheim), Nwankwo Kanu (Portsmouth), John Utaka (Portsmouth), Obafemi Martins (Wolfsburg), Brown Ideye (FC Sochaux), Peter Utaka (Odense Boldklub), Ikechukwu Uche (Real Zaragoza), Obinna Nsofor (Málaga), Osaze Odemwingie (Lokomotiv Moscú).Repúblika e Koresw:



Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fc.Inter Albanian
Admin
Admin
Fc.Inter Albanian



Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 Empty
MesazhTitulli: Re: Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010   Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 EmptyThu 20 May - 8:25

Trajner: Huh Jung-Moo
PORTIERE: Kim Young-Kwang (Ulsan), Lee Woon-Jae (Suwon), Jung Sung-Ryong (Seongnam)Greqia:

MBROJTES: Kang Min-Soo (Suwon), Kwak Tae-Hwi (Kyoto), Kim Dong-Jin (Ulsan), Kim Hyung-Il (Pohang), Oh Beom-Seok (Ulsan), Lee Young-Pyo (Al Hilal), Lee Jung-Soo (Kashima Antlers), Hwang Jae-Won (Pohang), Cho Won-Hee (Wigan), Cha Du-Ri (SC Freiburg), Cho Yong-Hyung (Jeju)
MESFUSHORE: Koo Ja-Cheol (Jeju), Ki Sung-Yong (Celtic), Kim Bo-Kyung (Oita), Kim Nam-Il (Tom Tomsk), Shin Hung-Min (Pohang), Kim Jae-Sung (Pohang), Kim Jung-Woo (Gwangju), Lee Chung-Yong (Bolton) Kim Chi-Woo (Seoul), Park Ji-Sung (Manchester United)
SULMUES: Park Ju-Young (AS Monaco), Ahn Jung-Hwan (Dalian Shide), Lee Seung-Ryul (Seoul), Yeom Ki-Hun (Suwon), Lee Keun-Ho (Jubilo Iwata), Lee Dong-Guk (Jeonbuk)



Trajner: Otto Rehhagel
PORTIERE: Michalis Sifakis (Aris Salónica), Alexandros Tzorvas (Panathinaikos), Kostas Chalkias (PAOK Salónica).
MBROJTES: Giorgos Seitaridis (Panathinaikos), Loukas Vintra (Panathinaikos), Evangelos Moras (Bolonia), Socrates Papastathopoulos (Génova), Sotiris Kyrgiakos (Liverpool), Avraam Papadopoulos (Olympiacos), Vasilis Torosidis (Olympiacos), Nikos Spiropoulos (Panathinaikos), Stelios Malezas (PAOK Salónica), Giorgos Tzavellas (Panionios), Kostas Manolas (AEK Atenas), Giorgos Galitsios (Olympiacos), Stergos Marinos (Panathinaikos).
MBROJTES: Kostas Katsouranis (Panathinaikos), Alexandros Tziolis (Siena), Giorgos Karagounis (Panathinaikos), Sotiris Ninis (Panathinaikos), Christos Patsatzoglou (Omonia), Grigoris Makos (AEK Atenas), Sakis Prittas (Aris Salónica), Lazaros Christodoulopoulos (Panathinaikos).
SULMUES: Angelos Charisteas (Nuremberg), Dimitris Salpigidis (Panathinaikos), Pantelis Kapetanos (Steaua Bucarest), Theofanis Gekas (Hertha Berlín), Giorgos Samaras (Celtic), Kostas Mitroglou (Olympiacos).

GRUPI C
Anglia:

Trajner: Fabio Capello
PORTIERE: David James (Portsmouth), Robert Green (West Ham United) y Joe Hart (Manchester City).
MBROJTES: Ashley Cole (Chelsea), John Terry (Chelsea), Rio Ferdinand (Manchester United), Glen Johnson (Liverpool), Ledley King (Tottenham Hotspur), Jamie Carragher (Liverpool), Matthew Upson (West Ham United), Michael Dawson (Tottenham Hotspur), Leighton Baines (Everton), Stephen Warnock (Aston Villa).
MBROJTES: Steven Gerrard (Liverpool), Frank Lampard (Chelsea), Michael Carrick (Manchester United), James Milner (Aston Villa), Theo Walcott (Arsenal), Gareth Barry (Manchester City), Joe Cole (Chelsea), Tom Huddlestone (Tottenham Hotspur), Scott Parker (West Ham United), Aaron Lennon (Tottenham Hotspur), Adam Johnson (Manchester City), Shaun Wright-Phillips (Manchester City).
SULMUES: Wayne Rooney (Manchester United), Peter Crouch (Tottenham Hotspur), Emile Heskey (Aston Villa), Darren Bent (Sunderland), Jermain Defoe (Tottenham Hotspur).SHBA:



Trajner: Bob Bradley
PORTIERE: Brad Guzan (Aston Villa), Tim Howard (Everton), Marcus Hahnemann (Wolverhampton).
MBROJTES: Carlos Bocanegra (Rennes), Jonathan Bornstein (Chivas USA), Steve Cherundolo (Hannover), Jay DeMerit (Watford), Clarence Goodson (IK Start), Chad Marshall (Columbus Crew), Oguchi Onyewu (AC Milan), Heath Pearce (FC Dallas), Jonathan Spector (West Ham United).
MESFUSHORE: DaMarcus Beasley (Rangers), Alejandro Bedoya (Örebro), Michael Bradley (Borussia Mönchengladbach), Ricardo Clark (Houston Dynamo), Clint Dempsey (Fulham), Landon Donovan (Los Ángeles Galaxy), Maurice Edu (Rangers), Benny Feilhaber (Aarhus), Stuart Holden (Bolton), Sacha Kljestan (Chivas USA), Robbie Rogers (Columbus Crew), José Torres (Pachuca).
SULMUES: Jozy Altidore (Villarreal), Edson Buddle (Los Ángeles Galaxy), Brian Ching (Houston Dynamo), Robbie Findley (Real Salt Lake), Herculez Gómez (Puebla), Eddie Johnson (Aris Thessaloniki).Sllovenia:



Trajner: Matjaz Kek
PORTIERE: Samir Handanovic (Udinese), Jasmin Handanovic (Mantova), Aleksander Seliga (Sparta Rotterdam), Jan Koprivec (Maribor).
MBROJTES: Bojan Jokic (Chievo Verona), Marko Suler (Gante), Bostjan Cesar (Grenoble), Branko Ilic (Lokomotiv Moscú), Matej Mavric (Koblenz), Dejan Kelhar (Círculo Brujas), Elvedin Dzinic (Maribor), Miso Brecko (Colonia), Aleksandar Rajcevic (Koper), Suad Filekovic (Maribor).
MBROJTES: Andraz Kirm (Wisla Cracovia), Andrej Komac (Maccabi Tel Aviv), Rene Krhin (Inter Milán), Mirnes Sisic (Giannina), Darjan Matic (Rapid Bucarest), Dare Vrsic (Koper), Dalibor Stevanovic (Vitesse Arnhem), Robert Koren (West Bromwich Albion), Aleksander Radosavljevic (Larissa), Valter Birsa (Auxerre).
SULMUES: Milivoje Novakovic (Colonia), Zlatko Dedic (VfL Bochum), Zlatan Ljubijankic (Gante), Nejc Pecnik (Nacional), Miran Burgic (AIK Solna), Tim Matavz (Groningen)Algjeria:



Trajner: Rabah Saadane
PORTIERE: Lounes Gaouaoui (ASO Chlef), Fawzi Chaouchi (ES Setif), Zemamouche Liamine Mohamed (Alger MC), Rais M’bohi Ouhed (Slava Sofía).
MBROJTES: Laifaoui Abdelkader (ES Setif), Madjid Bougherra (Rangers), Carl Medjani (Ajaccio AC), Rafik Halliche (Madeira Nacional), Yahia Anteras (Bochum), Belaid Habib (Boulogne), Nadir Belhadj (Portsmouth), Djamel Mesbah (Lecce).
MESFUSHORE: Yebda Hassen (Portsmouth), Medhi Lacen (Racing), Yazid Mansouri (Lorient), Adlane Guedioura (Wolverhampton Wanderers), Boudebouz Riad (Sochaux), Djamel Abdoun (Nantes), Kadir Fouad (Valenciennes), Mourad Meghni (Lazio), Karim Ziani (Wolfsburgo), Karim Matmour (Moenchengladbach).
SULMUES: Ghezzal Abdelkader (Siena), Rafik Djebbour (AEK), Rafik Saifi (Istres).GRUPI D
Gjermania:



Trajner: Joachim Low
PORTIERE: Manuel Neuer (Schalke), Tim Wiese (Werder Bremen), Jörg Butt (Bayern)
MBROJTES: Holger Badstuber, Philipp Lahm (Bayern Munich), Andreas Beck (Hoffenheim), Arne Friedrich (Hertha), Per Mertesacker (Werder Bremen), Serdar Tasci (Stuttgart), Heiko Westermann (Schalke) Denis Aogo, Jerome Boateng, Marcel Jansen (Hamburg).
MESFUSHORE: Michael Ballack (Chelsea), Sami Khedira, Christian Träsch (Stuttgart), Toni Kroos (Bayer Leverkusen), Marko Marin, Mesut Özil (Werder Bremen), Bastian Schweinsteiger (Bayern), Piotr Trochowski (Hamburg).
SULMUES: Mario Gómez, Miroslav Klose, Thomas Müller (Bayern), Stefan Kiessling (Bayer Leverkusen), Lukas Podolski (Keln), Jerónimo Cacau (Stuttgart).Australia:



Trajner: Pim Verbeek
PORTIERE: Mark Schwarzer (Fulham), Brad Jones (Middlesbrough), Eugene Galekovic (Adelaide United) y Adam Federici (Reading).
MBROJTES: Craig Moore, Lucas Neill (Galatasaray), Luke Wilkshire (Dinamo Moscú), Scott Chipperfield (Basilea), David Carney (FC Twente), Mark Milligan (JEF United), Jade North (Tromsoe), Michael Beauchamp (Al-Jazira), Shane Lowry (Aston Villa), Rhys Williams (Middlesbrough).
MESFUSHORE: Jason Culina (Gold Coast), Tim Cahill (Everton), Brett Emerton, Vince Grella (Blackburn Rovers), Mark Bresciano (Palermo), Brett Holman, James Holland (AZ Alkmaar), Carl Valeri (Sassuolo), Mile Jedinak (Antalyaspor), Richard Garcia (Hull City), Nicky Carle (Crystal Palace), Tommy Oar (Utrecht).
SULMUES: Harry Kewell (Galatasaray), Josh Kennedy (Nagoya Grampus), Scott McDonald (Middlesbrough), Dario Vidosic (Nuremberg), Nikita Rukavytsya (FC Twente)Serbia:



Trajner: Radomir Antic
PORTIERE: Vladimir Stojkovic (Wigan Athletic), Zeljko Brkic (Vojvodina Novi Sad), Bojan Isailovic (Zaglebie Lubin), Andjelko Djuricic (Uniao Leiría)
MBROJTES: Branislav Ivanovic (Chelsea), Antonio Rukavina (Múnich 1860), Nemanja Vidic (Manchester United), Neven Subotic (Borussia Dortmund), Aleksandar Lukovic (Udinese), Ivan Obradovic (Zaragoza), Aleksandar Kolarov (Lazio Roma)
MESFUSHORE: Dejan Stankovic (Inter Milán), Nenad Milijas (Wolverhampton Wanderers), Milos Krasic (CSKA Moscú), Milan Jovanovic (Standard Liezh), Milos Ninkovic (Dynamo Kiev), Zdravko Kuzmanovic (Stuttgart), Zoran Tosic (Colonia), Miralem Sulejmani (Ajax de Ámsterdam), Gojko Kacar (Hertha de Berlín), Nemanja Matic (Chelsea), Radosav Petrovic (Partizan Belgrado)
SULMUES: Nikola Zigic (Valencia), Marko Pantelic (Ajax de Ámsterdam), Danko Lazovic (Zenit San Petersburgo), Dragan Mrdja (Vojvodina Novi Sad), Dejan Lekic (Estrella Roja de Belgrado).Gana:



Trajner: Milovan Rajevac
PORTIERE: Richard Kingson (Wigan), Daniel Agyei (Liberty Professionals), Stephen Ahorlu (Hearts of Lions), Stephen Adams (Aduana Stars)
MBROJTES: Samuel Inkoom (Basilea), Eric Addo (Roda JC), Jonathan Mensah (Granada), Lee Addy (Bechem Chelsea), Rahim Ayew (Zamalek), Hans Sarpei (Bayer Leverkusen), John Mensah (Sunderland), Isaac Vorsah (Hoffenheim), John Paintsil (Fulham).
MESFUSHORE: Sulley Ali Muntari (Inter), Derek Boateng (Getafe), Anthony Annan (Rosenborg), Emmanuel Agyemang-Badu (Udinese), Kwadwo Asamoah (Udinese), André Ayew (Arles-Avignon), Michael Essien (Chelsea), Stephen Appiah (Bologne), Haminu Dramani (Lokomotiv Moscú), Quincy Owusu Abeyie (Al Sadd), Bernard Kumordzie (Panionios), Laryea Kingston (Hearts), Kevin-Prince Boateng (Portsmouth).
SULMUES: Matthew Amoah (NAC Breda) Asamoah Gyan (Rennes), Prince Tagoe (Hoffenheim), Dominic Adiyiah (Milan).GRUPI E
Holanda:



Trajner: Bert van Marwijk
PORTIERE: Maarten Stekelenburg (Ajax Amsterdam), Sander Boschker (Twente Enschede), Michel Vorm (Utrecht).
MBROJTES: Vurnon Anita (Ajax Amsterdam), Khalid Boulahrouz (VFB Stuttgart), Edson Braafheid (Celtic), Giovanni van Bronckhorst (Feyenoord), John Heitinga (Everton), Joris Mathijsen (Hamburgo SV), Andre Ooijer (PSV Eindhoven), Ron Vlaar (Feyenoord), Gregory van der Wiel (Ajax Amsterdam).
MESFUSHORE: Ibrahim Afellay (PSV Eindhoven), Otman Bakkal (PSV Eindhoven), Mark van Bommel (Bayern Munich), Wout Brama (Twente Enschede), Orlando Engelaar (PSV Eindhoven), Nigel de Jong (Manchester City), David Mendes da Silva (AZ Alkmaar), Stijn Schaars (AZ Alkmaar), Wesley Sneijder (Inter de Milán), Rafael van der Vaart (Real Madrid), Demy de Zeeuw (Ajax Amsterdam).
SULMUES: Ryan Babel (Liverpool), Eljero Elia (Hamburgo SV), Klaas Jan Huntelaar (AC Milan), Dirk Kuyt (Liverpool), Jeremain Lens (AZ Alkmaar), Robin van Persie (Arsenal), Arjen Robben (Bayern Munich).Kamerúni:



Trajner: Paul Le Guen
PORTIERE: Guy Roland N’Dy Assembe (Valenciennes), Idriss Carlos Kameni (Espanyol), Hamidou Souleymanou (Kayserispor), Patrick Tignyemb (Bloemfontein Celtic).
MBROJTES: Patrick Abouna (Astres Douala), Benoit Assou Ekotto (Tottenham Hotspur), Sebastien Bassong (Tottenham Hotspur), Gaetan Bong (Valenciennes), Aurelien Chedjou (Lille), Geremi (Ankaragucu), Boukar Makadji (Al Nahdha), Nicolas Nkoulou (Monaco), Rigobert Song (Trabzonspor).
MESFUSHORE: Achille Emaná (Betis), Enoh Eyong (Ajax Amsterdam), Jean Makoun (Olympique Lyon), Georges Mandjeck (Kaiserslautern), Joel Matip (Schalke 04), Patrick Mevoungou (Canon Yaounde), Marcel Ndjeng (Augsburg), Landry Nguemo (Celtic), Alexandre Song (Arsenal).
SULMUES: Vincent Aboubakar (Coton Sport), Eric Choupo-Mating (Nuremburg), Paul Alo’o Efoulou (Nancy), Samuel Eto’o (Inter Milan), Mohamadou Idrissou (Friburgo), Dorge Kouemaha (Club Bruges), Achille Webo (Mallorca), Jacques Zoua (Basilea).Japonia:



Trajner: Takeshi Okada
PORTIERE: Seigo Narazaki (Nagoya Grampus), Eiji Kawashima (Kawasaki Frontale), Yoshikatsu Kawaguchi (Jubilo Iwata).
MBROJTES: Yuji Nakazawa (Yokohama Marinos), Marcus Tulio Tanaka (Nagoya Grampus), Yuichi Komano (Jubilo Iwata), Daiki Iwamasa (Kashima Antlers), Yasuyuki Konno (FC Tokyo), Yuto Nagatomo (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Kashima Antlers).
MESFUSHORE: Shunsuke Nakamura (Yokohama Marinos), Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Kengo Nakamura (Kawasaki Frontale), Junichi Inamoto (Kawasaki Frontale), Yuki Abe (Urawa Red Diamonds), Makoto Hasebe (Wolfsburg/GER), Keisuke Honda (CSKA Moscou/RUS), Daisuke Matsui (Grenoble/FRA).
SULMUES: Shinji Okazaki (Shimizu S-Pulse), Keiji Tamada (Nagoya Grampus), Yasuhito Okubo (Vissel Kobe), Kisho Yano (Albirex Niigata), Takayuki Morimoto (Catania/ITA).Danimarka:



Trajner: Morten Olsen
PORTIERE: Jesper Christiansen (FC Copenhagen), Kim Christensen (IFK Gothenburg), Stephan Andersen (Brondby), Thomas Sorensen (Stoke City)
MBROJTES: Daniel Agger (Liverpool), Lars Jacobsen (Blackburn), Patrick Mtiliga (Malaga), Per Kroldrup (Fiorentina), Simon Busk Poulsen (AZ Alkmaar), Simon Kjaer (Palermo), William Kvist (FC Copenhagen)
MESFUSHORE: Christian Poulsen (Juventus), Christian Eriksen (Ajax), Daniel Jensen (Werder Bremen), Jakob Poulsen (AGF Aarhus), Michael Silberbauer (FC Utrecht), Mikkel Beckmann (Randers), Thomas Enevoldsen (FC Groningen), Thomas Kahlenberg (Wolfsburg), Dennis Rommedahl (Ajax), Jesper Gronkjaer (FC Copenhagen), Jon Dahl Tomasson (Feyenoord), Martin Jorgensen (AGF Aarhus)
SULMUES: Michael Krohn-Dehli (Brondby), Nicklas Bendtner (Arsenal), Soren Larsen (Duisburg).GRUPI F
Italia:



Trajner: Marcelo Lipi
PORTIERE: Buffon (Juventus), De Sanctis (Nápoles), Marchetti (Cagliari), Sirigu (Palermo).
MBROJTES: Bocchetti (Génova), Bonucci (Bari), Fabio Cannavaro (Juventus), Cassani (Palermo), Chiellini (Juventus), Criscito (Génova), Grosso (Juventus), Maggio (Nápoles), Zambrotta (Milán).
MESFUSHORE: Camoranesi (Juventus), Candreva (Livorno), Cossu (Cagliari), De Rossi (Roma), Gattuso (Milán), Marchisio (Juventus), Montolivo (Fiorentina), Palombo (Sampodria), Pepe (Udinese), Pirlo (Milán).
SULMUES: Borriello (Milán), Di Natale (Udinese), Gilardino (Fiorentina), Iaquinta (Juventus), Pazzini (Sampdoria), Quagliarella (Nápoles), Giuseppe Rossi (Villareal).

Zelanda e Re:

Trajner: Ricki Herbert
PORTIERE: James Bannatyne (Team Wellington), Glen Moss (Melbourne Victory), Mark Paston (Wellington Phoenix).
MBROJTES: Andy Boyens (New York Red Bulls), Tony Lochhead (Wellington Phoenix), Ryan Nelsen (Blackburn Rovers), Winston Reid (FC Midtjylland), Ben Sigmund (Wellington Phoenix), Tommy Smith (Ipswich Town), Ivan Vicelich (Auckland City).
MESFUSHORE: Andy Barron (Team Wellington), Leo Bertos (Wellington Phoenix), Tim Brown (Wellington Phoenix), Jeremy Christie (FC Tampa Bay Rowdies), Aaron Clapham (Canterbury United), Simon Elliott (sin club), Michael McGlinchey (Motherwell), David Mulligan (sin club).
SULMUES: Jeremy Brockie (Newcastle Jets), Rory Fallon (Plymouth Argyle), Chris Killen (Middlesbrough), Shane Smeltz (Gold Coast United), Chris Wood (West Bromwich Albion).Paraguaji:



Trajner: Gerardo Martino
PORTIERE: Justo Villar (Valladolid), Aldo Bobadilla (Deportivo Independiente de Medellin), Diego Barreto (Cerro Porteño).
MBROJTES: Claudio Morel Rodriguez (Boca Juniors), Denis Caniza (Leon), Paulo da Silva (Sunderland), Dario Veron (Pumas UNAM), Julio Cesar Caceres (Atletico Mineiro), Julio Manzur (Tigres), Carlos Bonet (Olimpia), Aureliano Torres (San Lorenzo de Almagro), Marcos Caceres (Racing), Antolin Alcaraz (FC Bruges).
MESFUSHORE: Edgar Barreto (Atalanta), Cristian Riveros (Cruz Azul), Osvaldo Martinez (Monterrey), Victor Caceres (Libertad), Enrique Vera (Liga Deportiva Universitaria de Quito), Jonathan Santana (Wolfsburg), Sergio Aquino (Libertad), Eduardo Ledesma (Lanus), Nestor Ortigoza (Argentinos Juniors), Marcelo Estigarribia (Newell`s Old Boys).
SULMUES: Roque Santa Cruz (Manchester City), Nelson Haedo Valdez (Borussia Dortmund), Oscar Cardozo (Benfica), Edgar Benitez (Toluca), Lucas Barrios (Borussia Dortmund), Rodolfo Gamarra (Libertad), Jorge Achucarro (Newell`s Old Boys).Sllovakia:



Trajner: Vladimir Weiss
PORTIERE: Jan Mucha (Legia Varsovia), Dusan Kuciak (Vaslui), Lubos Kamenar (Nantes), Dusan Pernis (Dundee United).
MBROJTES: Peter Pekarik (Wolfsburg), Martin Petras (Césena), Martin Skrtel (Liverpool), Lubomir Michalik (Leeds), Jan Durica (Hannover), Radoslav Zabavnik (Mainz), Marek Cech (West Brom), Tomas Lubocan (Zenit St. Petersburgo), Kornel Salate (Slovan Bratislava).
MESFUSHORE: Kamil Kopunek (Spartak Trnava), Jan Kozak (Timisoara), Juraj Kucka (Sparta Praga), Miroslav Karhan (Mainz), Marek Sapara (Ankaragucu), Mario Pecalka (Zilina), Stanislav Sestak (Bochum), Marek Hamsik (Nápoles), Vladimir Weiss (Manchester City), Miroslav Stoch (Chelsea), Dusan Svento (Salzburg), Zdeno Strba (Xanthi).
SULMUES: Erik Jendrisek (Schalke), Robert Vittek (Ankaragucu), Martin Jakubko (Saturn Moscow), Filip Holosko (Besiktas).GRUPI G
Brazili:



Trajner: Carlos Dunga
PORTIERE: Julio César (Inter de Milán), Doni (Roma), Gomes (Tottenham).
MBROJTES: Lucio (Inter de Milán), Juan (Roma), Luisão (Benfica), Thiago Silva (Milán), Maicon (Inter de Milán), Daniel Alves (Barcelona), Michel Bastos (Olympique Lyon), Gilberto (Cruzeiro).
MESFUSHORE: Gilberto Silva (Panathinaicos), Elano (Galatasaray), Felipe Melo (Juventus), Ramires (Benfica), Josué (Wolfsburgo), Kléberson (Flamengo), Kaká (Real Madrid), Julio Baptista (Roma).
SULMUES: Luis Fabiano (Sevilla), Nilmar (Villarreal), Robinho (Santos), Grafite (Wolfsburgo).Portugalia:



Trajner: Carlos Queiroz
PORTIERE: Eduardo (Sporting Braga), Daniel Fernandes (Iraklis/GRE), Beto (FC Oporto).
MBROJTES: Miguel (Valencia), Paulo Ferreira (Chelsea), Ricardo Carvalho (Chelsea), Bruno Alves (FC Oporto), Rolando (FC Oporto), Ricardo Costa (Lille), Zé Castro (Deportivo), Duda (Málaga), Fabio Coentrao (Benfica).
MESFUSHORE: Pedro Mendes (Sporting Portugal), Pepe (Real Madrid), Tiago (Atlético Madrid), Deco (Chelsea), Raul Meireles (FC Oporto), Miguel Veloso (Sporting Portugal).
SULMUES: Simao (Atlético Madrid), Danny (Zenit), Liedson (Sporting Portugal), Hugo Almeida (Werder Bremen), Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Nani (Manchester United).Bregu i Fildishte:



Trajner: Sven-Goran Eriksson
PORTIERE: Vincent Angban, Daniel Yeboah (ASEC Abiyán), Boubacar Barry (Lokeren), Aristides Zogbo (Maccabi Netanya).
MBROJTES: Souleymane Bamba (Hibernian), Arthur Boka (Stuttgart), Benjamin Brou Angoua (Valenciennes), Guy Demel (Hamburgo), Emmanuel Eboue (Arsenal), Abdoulaye Meite (West Bromwich Albion), Steve Gohouri (Wigan), Siaka Tiene (Valenciennes), Kolo Toure (Manchester City).
MESFUSHORE: Emerse Fae (Nantes), Jean-Jacques Gosso (Mónaco), Abdelkader Keita (Galatasaray), Emmanuel Kone (International Curtea Arges), Gervinho (Lille), Romaric, Didier Zokora (Sevilla), Cheik Ismael Tiote (Twente Enschede), Yaya Toure (Barcelona), Gilles Yapi Yapo (Young Boys Berna).
SULMUES: Kanga Akale (Lens), Aruna Dindane (Portsmouth), Seydou Doumbia (CSKA Moscú), Didier Drogba, Salomon Kalou (Chelsea), Bakary Kone (Marsella).GRUPI H
Spanja:



Trajner: Vicente del Bosque
PORTIERE: Iker Casillas (Real Madrid), José Manuel Reina (Liverpool), Diego López (Villarreal), David De Gea (Atlético de Madrid), Víctor Valdés (Barcelona).
MBROJTES: Raúl Albiol, Sergio Ramos, Álvaro Arbeloa (Real Madrid), Joan Capdevila (Villarreal), Gerard Piqué, Carles Puyol (Barcelona), Carlos Marchena (Valencia), César Azpilicueta (Osasuna).
MESFUSHORE: Xabi Alonso (Real Madrid), Francesc Fábregas (Arsenal), Sergio Busquets, Xavi Hernández, Andrés Iniesta (Barcelona), Marcos Senna (Villarreal), Javier Martínez (Athletic de Bilbao), David Silva (Valencia).
SULMUES: Daniel Güiza (Fenerbahçe), Juan Manuel Mata, David Villa (Valencia), Alvaro Negredo, Jesús Navas (Sevilla), Fernando Torres (Liverpool), Santiago Cazorla (Villarreal), Pedro Rodríguez (Barcelona), Fernando Llorente (Athletic de Bilbao).Kili:



Trajner: Marcelo Alberto Bielsa
PORTIERE: Claudio Bravo (Real Sociedad, España), Miguel Pinto (Universidad de Chile), Luis Marín (Unión Española).
MBROJTES: Waldo Ponce (Universidad Católica), Gonzalo Jara (West Bromwich Albion), Gary Medel (Boca Juniors), Mauricio Isla (Udinese), Pablo Contreras (PAOK), Ismael Fuentes (Universidad Católica).
MESFUSHORE: Marco Estrada (Universidad de Chile), Manuel Iturra (Universidad de Chile), Roberto Cereceda (Colo Colo), Arturo Vidal (Bayer Leverkusen), Carlos Carmona (Reggina), Rodrigo Millar (Colo Colo), Jorge Valdivia (Al Ain), Matías Fernández (Sporting Lisboa), Jean Beausejour (América), Pedro Morales (Dinamo Zagreb), José Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Gonzalo Fierro (Flamengo), Charles Aránguiz (Colo Colo), Jaime Valdés (Atalanta), Rodrigo Tello (Besiktas).
SULMUES: Humberto Suazo (Real Zaragoza), Esteban Paredes (Colo Colo), Héctor Mancilla (Toluca), Aléxis Sánchez (Udinese), Fabián Orellana (Xerez), Mark González (CSKA Moscú).Honduras:



Trajner: Reinaldo Rueda
PORTIERE: Noel Valladares (Olimpia), Donis Escober (Olimpia) y Ricardo Canales (Motagua).
MBROJTES: Johnny Palacios (Olimpia), Mynor Figueroa (Wigan), Osman Chavez (Platense), Víctor Bernárdez (Anderlech), Sergio Mendoza (Motagua), Mauricio Sabillón (Hangzhou Lucheng).
MESFUSHORE: Edgard Alvarez (Bari), Danilo Turcios (Olimpia), Oscar Garcia (Olimpia), Emilio Izaguirre (Motagua), Ramón Núñez (Olimpia), Amado Guevara (Motagua), Wilson Palacios (Tottenham), Roger Espinoza (Kansas CITY), Hendry Tomás (Wigan), Julio Cesar “Rambo” de León (Torino).
SULMUES: David Suazo (Genova), Carlos Pavón (Real Espana), Georgy Welcome (Motagua), Walter Martínez (Marathon).Zvicra:



Trajner: Ottmar Hitzfeld
PORTIERE: Diego Benaglio (VfL Wolfsburgo), Johnny Leoni (FC Zurich), Marco Woelfli (Young Boys Berna).
MBROJTES: Mario Eggimann (Hanover 96), Stephane Grichting (Auxerre), Stephan Lichtsteiner (Lazio), Philippe Senderos (Everton), Christoph Spycher (Eintracht Frankfurt), Steve Von Bergen (Hertha Berlin), Reto Ziegler (Sampdoria).
MESFUSHORE: Tranquillo Barnetta (Bayer Leverkusen), Valon Behrami (West Ham United), Gelson Fernandes (St Etienne), Benjamin Huggel (FC Basel), Marco Padalino (Sampdoria), Pirmin Schwegler (Eintracht Frankfurt), Goklan Inler (Udinese).
SULMUES: Eren Derdiyok (Bayer Leverkusen), Alexander Frei (FC Basilea), Blaise Nkufo (Twente Enschede), Hakan Yakin (FC Lucerna), Xherdan Shaqiri (FC Basilea), Marco Streller (FC Basilea)

“Afrika e Jugut”, Botërori ku mungojnë yje të mëdha

Mediat e huaja, duke iu referuar listave paraprake të 32 kombëtareve finaliste të “Afrika e Jugut 2010“, kanë hulumtuar dhe kanë evidentuar mungesa të rëndësishme në këtë Botëror, ashtu sikurse mes këtyre mungesave kanë përpiluar edhe një formacion (11-she) ideal, që nuk do të ketë fatin të jetë në finalet e Botërorit të këtij viti, që nis më 11 qershor dhe mbaron fiks një muaj më pas. Formacioni ideal përbëhet nga këta lojtarë, të kombësisve të ndryshme: Alves, Bridge, Zanetti, Milito, Marcelo, Cambiasso, Vieira, Diego, Ronaldinho, Pato dhe Benzema.

Njëherazi, Botërori “Afrika e Jugut 2010“ mund të konsiderohet si kampionati me mungesat më të mëdha, të ndodhura ndonjëherë. Në shumicën e ekipeve pjesëmarrëse mund të vërehen mungesa të yjeve. E nisim me Italinë: Marcello Lippi i ka lënë në shtëpi futbollistë si Totti, Cassano, Balotelli, Amauri e Miccoli. Në para-listën e të ftuarve të trajnerit të Francës, Raymond Domenech, vërehet mungesa e sulmuesit Karim Benzema. Ish-futbollisti i Lionit e ka paguar shtrenjtë transferimin e tij disamilionësh tek Real Madridi, ku nuk ka luajtur rregullisht. Jashtë listës së “gjelave” ka mbetur edhe veterani i Manchester City, Patrick Vieira. Ndër ata që mbetën jashtë ishin edhe Mexes, Frey, Flamini e Nasri. Në Angli, Fabio Capello ftoi në kombëtare Carragher dhe Joe Cole, ndërsa la jashtë futbollistët Gary Neville, Hargreaves e Lescott. Në Brazil, trajneri Dunga publikoi një listë shokuese, duke i lënë në shtëpi, jashtë Botërorit, yje të tillë si Ronaldinho, Pato, Ronaldo, Adriano e Diego, ndërsa prezent është Felipe Melo, që pati sezon jo dhe aq pozitiv me Juventusin. Në Argjentinë, trajneri Maradona hoqi dorë nga lojtarët e Interit, Zanetti e Cambiasso, edhe pse të dy janë në formë të mirë. Trajneri i Spanjës, Vicente Del Bosque, ka futur në listë pesë debutues, mes 30 të ftuarve.

Jashtë ka mbetur Bojan, ndërsa është ftuar Pedro. Gjermania i ka dhënë besimin Kloses e Podolskit, që megjithatë kanë mbyllur një sezon zhgënjyes në Budesligë. Asnjë befasi nuk kishte në Portugali: Queiroz ftoi 23 futbollistë, plus mbrojtësin e Real Madridit, Pepe, që rikthehet pas një dëmtimi, që e la jashtë fushave të blerta për një periudhë të gjatë.

Mediat e huaja, gjithashtu, kanë konfiguruar një listë me emra lojtarësh, që sipas tyre janë yje dhe janë lënë padrejtësisht jashtë kombëtareve respective nga trajnerët përkatës. Lista është si më poshtë:

Portierë: Alves (Almería), Palop (Sevilla), Munúa (Málaga), Renan (Xerez), Robinson (Blackburn).

Mbrojtës: Marcelo (Real Madrid), H.Zanetti (Inter, Ë.Bridge (Manchester City), G.Milito (Barcelona), Emanuelson (Ajax), Tremoulinas (Bordo), F.Luis (Deportivo).

Mesfushorë: Cambiasso (Inter), Gago (Real Madrid), Vieira (Franca), Diego (Juventus), Ronaldinho (Milan), Reyes (Atlético Madrid), Guti (Real Madrid), Cassano (Sampdoria), Totti (Roma), Nasri (Arsenal), Hargreaves (Man. Utd), Banega (Valencia), Cebolla Rodríguez (Oporto), Joao Moutinho (Sporting Lisbona), Quaresma (Inter).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tifo_ultras
Co-Admin
Co-Admin
tifo_ultras



Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 Empty
MesazhTitulli: Re: Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010   Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 EmptySat 22 May - 2:35

Edhe 20 dit nga fillimi Botrorit te Shum Pritur..! Sotuh Africa 2010
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 Empty
MesazhTitulli: Re: Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010   Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjithçka mbi “Afrika e Jugut” 2010
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Interi dhe Pazzini permbysin gjithcka (30.04.2011)
» Benitez: "Per Lazion Ka Shkuar Gjithcka Mese Miri Ne Kete Ndeshje..." (04.11.2010)
» Ranieri: Gjithçka po shkon keq (08.12.2011)
» Sky:"Ne pasdite mbyllet gjithcka per Alvarez"(05.07.2011)
» Triumfi Zikalter Ne Champions League 2009-2010 (27.08.2010)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Intersitat.Com - Vendi ku takohen interistat shqiptare ::  Lajme / Info / Merkato / Lojtaret / Gjithçka Rreth Klubit Zikalter :: Lajme Fc.Inter-
Kërce tek: