Intersitat.Com - Vendi ku takohen interistat shqiptare
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
PortaliForumLatest imagesNdeshje LiveInteristatBetRegjistrohuidentifikimiKërko

 

 Historia e Klubit Zikalter

Shko poshtë 
5 posters
AutoriMesazh
Fc.Inter Albanian
Admin
Admin
Fc.Inter AlbanianHistoria e Klubit Zikalter Empty
MesazhTitulli: Historia e Klubit Zikalter   Historia e Klubit Zikalter EmptyTue 17 Aug - 6:25

Historia e Klubit Zikalter N1607012

Më 9 mars 1908, një grup futbolldashesish nga Milano formojnë "Football Club Internazionale Milano". Emri i klubit buron nga dëshira e saj themeluese të pranojë lojtarë të huaj si edhe italianët, kështu i vendosen emrin Internazionale. Vërtetë, kapiten i parë ishte nje lojtar zvicerian, Hernst Manktl. Ngjyrat e klubit jane te arta si Yjet, te zeza si nata kur u krijua Interi dhe blu si ngjyra e qiellit, stema u krijua nga njeri prej themeluesve i cili ishte edhe piktor, kjo tradite eshte mbajtur deri në ditet e sotme.
Interi titullin e pare e fitoj me 1910 dhe kapiten ishte Virgilio Fossati i cili u vra ne Luften e Pare Boterore.
Me 1920 fitoi titullin e dyte. Me 1930 fiton titullin e 3-te. Titullin e katert e fiton me 1938 ndersa 2 vjet me vone e perserit prap suksesin duke e fituar Titullin e 5-te ne Itali.
Skudeton e 6-te fiton me 1953. Me 1954 fiton skudeton e 7-te. Pasi behet president i Interit Angelo Morati dhe trainer Helenio Herrera fillon epoka e "INTERIT TE MADH" duke fituar tre tituj radhazi 1964,1965 dhe 1966. Pasi fitimit te skudetos se 10-te FC INTER-it i lejohet ta vendose yllin ne fanelle. Fitoi 2 kupa Evropiane me 1964 kunder Real Madridit dhe 1965 kunder Benfikes. Me 1964 dhe 1965 fitoi dy kupa Interkontinentale ndaj Indipediente te Argjentines. Skudeton e 11 e fito me 1971 ndersa me 1980 fituan skudeton e dymbedhjete. Interi skudeton e 13 e fitonte me 1989 duke mbledhur nje rekord pikesh 58 ne 34 ndeshje..Me 22 maj 1991 Interi mund Romen 2 me 1 ne finale te UEFA CUP dhe fiton titullin e pare internacional pas 26 vjetesh..Me 1994 Interi mund Salzburgun ne Finale te Uefa CUP dhe fiton titullin e 2-te. Me 2005 Interi fiton Kupen e Italise dhe trainer ishte Roberto Mancini i cili ishte viti i pare ne drejtimin e Interit. Po ashtu ne kete vit Interi fiton Super Kupen e Italise..Me 2006 interi fiton prap Kupen e Italise dhe po ne kete vite fiton edhe Skudeton e 14 pas nje skandali te bere qe njifet si Kalciopoli qe Juventusit i kushtoi me largim nga Seria A ne Serie B..Ne sezonin 2006/2007 interi mund Romen 3 me 4 dhe fiton Super Kupen..Skudeton e 15 Interi e fiton me 2007 dhe Mancini behet treineri i 3 qe arrin te fitoj dy tituj ne dy vite rresht..Me 2008 dhe ne pervjetorin e 100-te te klubit interi fiton skudeton e 16..Skudeton e 17 Interi e fitoi ne sezonin 2008/2009 nen drejtimin e Joze Mourinho dhe President i klubit eshte Masimo Morati. Ndersa Scudetton e 18 e fitoi ne dt. 16 Maj 2010 duke mundur ne ndeshjen e fundit Sienen. Ndersa ne 22 Maj 2010 SuperINTERI nen drejtimin e Jose Mourinhos fitoi per heren e 3te ne histori Uefa Champions League-n
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Edmondd.
Anëtar
Anëtar
Edmondd.Historia e Klubit Zikalter Empty
MesazhTitulli: Re: Historia e Klubit Zikalter   Historia e Klubit Zikalter EmptyThu 30 Dec - 1:41

Ni skuader osht n`qytett t`milanos e ajo skuader osht F.C INTERNAZIONALE 1908 .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Il Bauscia
Moderator
Moderator
Il BausciaHistoria e Klubit Zikalter Empty
MesazhTitulli: Re: Historia e Klubit Zikalter   Historia e Klubit Zikalter EmptyThu 31 Mar - 13:08

Historia e Klubit Zikalter Biscio10Gjarpri eshte nje simbol aristokratesh.

Origjina e tij mendohet te rrjedhe nga figura mitologjike e baziliskut. Kjo ikone ishte simboli i dy familjeve me te njohura dhe me te fuqishme ne Lombardi: familja Visconti ( gjarper qe midis dhembeve ka nje njeri, datuar qe ne shekullin XI) dhe me pas ajo Sforza. Qe atehere stemat e ketyre familjeve jane bere emblema e Milanos dhe gjarpri i Interit simbolizon prejardhjen e larte aristokratike te ketij klubi.Sot per sot, gjarpri eshte nje nga dy simbolet e Milanos. Simboli tjeter eshte kryqi i kuq ne sfond te bardhe ( fanella e 100 vjetorit te Interit ) qe ka prejardhje qe ne kryqezaten e pare te shekullit XI nga templaret te cilet ishin njerez te pasur dhe aristokrate.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
hekuran-dr@hotmail.com
Anëtar
Anëtar
hekuran-dr@hotmail.comHistoria e Klubit Zikalter Empty
MesazhTitulli: Re: Historia e Klubit Zikalter   Historia e Klubit Zikalter EmptyFri 22 Apr - 19:42

Historia e Klubit Zikalter 853787 interi eshte skuadra ime e preferuar e lexova historin e interit dhe hera e par qe e lexoj dhe kete e lexova fal jush flm qe ben kaq shum per interin dhe per tifozet e tij.ta duam interin deri ne vdekje edhe sikur te shkoj ne serin Bprap do te jemi me te.forzaaaaaa interrrrrrrrrrrrrr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Interisti_Vlonjat
Anëtar
Anëtar
Interisti_VlonjatHistoria e Klubit Zikalter Empty
MesazhTitulli: Re: Historia e Klubit Zikalter   Historia e Klubit Zikalter EmptySat 1 Oct - 5:47

Kemi nje histori me te vertet te bukur dhe nje super ekip per mos te then qe stema e interit sot per sot esht nje nga stemat me te bukura une e kam shum fiksim mendja ma thot ta bej tatuazh kte stem Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Historia e Klubit Zikalter Empty
MesazhTitulli: Re: Historia e Klubit Zikalter   Historia e Klubit Zikalter Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Historia e Klubit Zikalter
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Trajneret Zikalter Nder Vite
» Ckemi POPULL ZIKALTER !
» Disa Nga Tekstet e Himneve Zikalter...
» Sneijder-Eto'o, Tsunami Zikalter (06.02.2011)
» Presidentet Zikalter Nder Vite

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Intersitat.Com - Vendi ku takohen interistat shqiptare ::  Lajme / Info / Merkato / Lojtaret / Gjithçka Rreth Klubit Zikalter :: Info Fc.Inter-
Kërce tek: